За възнагражденията на командосите би следвало да разгледаме Наредба № 15 от 27 април 2010 г. за условията и реда, размера за изплащане на допълнителните възнаграждения при специфични условия за изпълнение на военна служба на военнослужещи. Допълнителните възнагражденията при специфични условия на труд на летателния състав са в размер на 306 лева и те много години не са променяни. Това каза за предаването “България, Европа и светът на фокус" на Радио “Фокус" полковник Сирмо Сирмов, председател на Съюза парашутистите в България.

Той уточни, че за изпълнен дневен скок се заплаща 15 лв., за нощен - 18 лева. "Тези хора рискуват живота си и това са смешни суми, които са предмет на завист и постоянни опити да бъдат отнети. Със създаването на парашутното отделение в Българската армия през 1943 г. се извършва подбор на първите парашутисти, изпратени на обучение в Германия. Тогава на основание Закона за въздухоплаването военните парашутисти се приравняват към държавните въздухоплаватели, на база на тяхната обща и специална подготовка и условията за извършване на полети и определяне специфичните изисквания и техните правомощия. След това тези неща са съобразени със световната практика", подчерта полк. Сирмов.

Според него, когато се актуализират дадени средства, то те трябва да се съобразят с инфлация и със съвременните завишени изисквания към хората, които рискуват живота си за изпълнение на своите мисии и задачи. "На времето ние изпълнявахме само две задачи - специално разузнаване и директни действия в тила на противника на диверсии. Друго е сега, когато има нови 5-6 задачи - борба с тероризъм, подпомагане, сваляне на режими, организирани партизански движения, ликвидиране на отряди и т.н. Можете да си представите какво коства на един парашутист подготовката за толкова много задачи. Нашите парашутисти владеят до съвършенство парашутни скокове, алпийска подготовка, миноподривна подготовка, боравим с всички най-съвременни средства за миниране и т.н. Владеят до съвършенство всички видове късоцелно и дългоцелно оръжие, обучени са да оцеляват при всякакви условия. И не можем да задържим младите хора и да ги мотивираме да служат,  напускайки нашето поделение, където взимаха тези 306 лв.

Смешно е в днешните условия това възнаграждение за труд и отговорност да бъде толкова ниско. Националното ръководство на Съюза на българските парашутисти на свое заседание взе решение да изготви становище, което да изпратим на министъра на отбраната с нашите виждания и мотиви за несъгласие. И се надяваме да бъдем уважени като ветерани и хора, които са служили над 30 години в специалните сили на Българската армия. Бихме били полезни с нашата експертиза и предложения. В град Пловдив се намира най-голямото парашутно поделение, Пловдив е бил и си остава столица на парашутизма, коментира още полк. Сирмо Сирмов.

Той отбеляза, че парашутистите са особен вид хора, посветени на една от най-рисковите и мъжествени професии. "Адреналинът принуждава хората, посветили живота си на тази професия да бъдат отговорни, добре подготвени и готови за изпълнение на поставените им задачи. Сините барети или командосите от Българската армия, както ги наричат “Тайната армия на България", винаги са били верни на Отечеството и готови да действат там, където другите не могат. За хилядите парашутисти е призвание да бъдат парашутисти, защото честта и дълга на сините барети са тежки и не са за всеки.

От създаването им командосите станаха неудобни за командири от високите етажи на армията, поради непознаване на тяхната същност и задачи и всеки искаше да ги употреби и използва за неспецифични, несвойствени задачи, да ги приравнят с другите родове войски. Политици и офицери, които не са се докоснали до магията на парашутния скок никога не са преставали да ги потискат. Командосите са живи хора, на които нищо човешко не им е чуждо. Но за 81 години от създаването на командосите е кипял напрегнат и упорит труд, свършена е много работа за покриване критериите за носене на синята барета по пътя им към съвършенството и професионализма. Нелек път са изминали, за който са нужни много физически и психически усилия, и много лишения. Стремежът им е бил да са подготвени, и да издържат на стресови ситуации, да оцеляват при всякакви условия", разказа полковник Сирмо Сирмов.