Политолози: Няма план за действие, а обществото е силно разделено
© БНТ
"Разчитам действията на Борисов като протегната ръка за общи цели с ясен хоризонт. По-важно е как разчитаме отказа на ПП“, заяви политическият анализатор Георги Харизанов.
Колегата му отчете, че разговорът се фиксира върху вече заявените позиции на ПП никога с ГЕРБ и Бойко Борисов. Има обаче и нюанси – искат подкрепа, без общо управление. Въпросът е какво следва след отказа, какво ни предлагат? Ако ПП-ДБ кажат, че няма да правят правителство, какво предлагат? Без обяснение все по-трудно ще става да запазят подкрепата, която имат в момента“, предупреди Панчугов.
Наблюдаваме заявката не с първия, защото ще го легитимираме. Подадената ръка на първия също легитимира много неща. Аргументи за отказ има, но те важат и за тях самите“, допълни Харизанов.
"Няма аналогия на начина, по който е разделено българското общество в момента“, изтъкна Христо Панчугов. "Наблюдава се много висока степен на радикализация в обществото. Най-тъжното заключение на предишната кампания е, че няма план за действие“, каза той.
"Едно нормализиране на отношението, неминуемо ще се отрази и на обществените процеси, особено сред радикализираните групи. Заплахата от възход на "Възраждане“ е водещ и за първите две политически сили. Кризите и заплахите са аргументи за разбирателство между водещите политически сили“, обясни Харизанов.
"Аргументи за правителство има много. Истинският съюзник в съставянето на правителство не са партиите, а българските граждани“, подчерта Панчугов.
"Все по-трудно ще става да се формира някаква коалиция, затова те трябва да се ориентират към три основни теми – еврозоната, ПВУ и съдебната реформа,“, призова той.
"Непрекъснатата спирала от избори води до това непопулярните решения да бъдат все по-трудно приемани в широк коалиционен формат“, предупреди Харизанов.
На финала Панчугов призова партиите, ако изходът и сега е същият, на следващите избори да не ни предлагат още от същото.