По-вероятната хипотеза към момента е ротация, която обаче ще бъде доста трудна. Това каза за предаването "Нюзрум" по Радио "Фокус" младият политолог Ивайло Илиев.

"Отдавна знаем, че с наближаването на "сакралната дата" 6 март изнудването от страна на ГЕРБ ще се засилва. Това стана и традиционно за този парламент, тъй като за пореден път напрежението се покачва, задава се хоризонт за приключване на мандата на Народното събрание и на Министерски съвет. Това е едно непрестанно напрежение и в момента наблюдаваме пореден изблик“, обясни той.

По думите му, въпреки приятелския огън, преговорите продължават.  

"Да припомним брифинга на вицепремиера Мария Габриел отпреди дни, за който всички очаквахме да предопредели посоката на преговорите оттук насетне. Ако ставаше въпрос, че ще се върви към нови избори, г-жа Мария Габриел нямаше да постъпи по начина, по който постъпи. Тя просто каза, че няма да разпише меморандума, иначе спокойно можеше да си хвърли оставката и да напусне кабинета. Очевидно вратата за преговори е много широко отворена“, смята той.

"Преговорният процес тече. Все още виждам възможност да се стигне до успешен завършек, който да доведе и до успешна ротация. Въпросът е дали тези "червени линии“ ще бъдат преодолени и най-вече на каква цена“, допълни политологът.

Според него меморандумът е крайно нужен, но е предложен в крайно неподходящо време.

"Имаше прекалено много време в спокойна обстановка да бъдат обсъдени тези отношения, а не буквално две седмици преди въпросната ротация. Създава се усещане, че клаузите в този документ са само и единствено в контекста на ротацията и как ще се нареди балансът на силите след 6 март“, коментира още Ивайло Илиев.

Според него атаките от страна на председателя на ДПС Делян Пеевски към авторите на меморандума, най-вече към Христо Иванов, вероятно са породени от промененото съотношение на силите.

"Когато се афишираше подялбата на политическата отговорност на три части, тогава не чухме критики, а сега, когато вече се предлага да се дели на две – между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ – наблюдаваме тази остра реакция на г-н Пеевски“, смята политологът.

По думите му големият разговор е затова каква ще бъде изобщо ролята на ДПС след ротацията.

Илиев разглежда цялостното поведение на Делян Пеевски в контекста на вътрешнопартийния предизборен план на ДПС.

Той коментира още, че нови избори на национално ниво няма да решат нищо от това, което е поставено на масата за преговори. Илиев все пак изрази надежда за успокояване на политическото напрежение.

"Имаме вече посланията за цял мандат на правителството – поне до пълен Шенген. Според мен има вероятност дори да прескочи евентуален край на войната в Украйна, както и президентските избори в САЩ. С повече разум тези послания могат да станат реалност“, завърши политологът.