След първите сто дни Кабинета "Желязков“ има нулев политическия капитал, като за това време то успя да приеме само своя бюджет с огромен дефицит и с огромни харчове, управленската си програма и премина през два вота на недоверие. Гледайки назад и сравнявайки дори със служебните кабинети, не намирам по-слабо управление за първите сто дни от настоящото. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“ политологът Александър Димитров.

Това правителство е силно компрометирано още при своето създаване, посочи той и обясни, че премиерът Росен Желязков, макар и добре подготвен политик, е имал малък шанс да попадне в много тежка политическа ситуация, която го притиска от всички страни. "Това правителство беше създадено след едни много тежко манипулирани избори, и освен ниската избирателна активност, наяве излязоха тежки манипулации в изборния процес, потвърдени и от Конституционния съд. Т.е. кредита на доверие към това правителство беше изчерпана още с датата на изборите. В този парламент има нови термини, като "управляваща опозиция“ в лицето на "Ново начало“ – партия, която е в опозиция, но нейният лидер дава нареждания от екрана на телевизията и те се изпълняват. В същото време имаме лидер на мнозинството, който се отрича от своя кабинет и праща премиера сам да си търси мнозинството по дадени въпроси в парламента. И в тази среда аз мисля, че двата вота на недоверие, които бяха внесени още в първите 100 дни, е най-малкото, което можеше да видим.“

Обърнатата политическа ситуация в България със силна опозиция в лицето на Делян Пеевски и премиер, който слуша и се опитва да лавира между неговите искания и исканията на партиите в управляващото мнозинство, няма как да даде добър резултат за България, смята още Димитров, като според него колкото по-бързо отидем на нови избори, толкова по-добре ще бъде за страната. Абсурдна управленска конфигурация води до още по-фрагментирана опозиция и по думите му правителството ще изкара няколко месеца след получаването на конвергентния доклад за приемането на България в еврозоната, след което ще бъде съборено от някои от участниците вътре в него, а не отвън. "Втората хипотеза е, че ще се изчака датата 1 януари 2026 година, влизането на България в еврозоната, и тогава всички аргументи за съществуването на този кабинет няма да бъдат актуални“.

Този парламент няма капацитета, освен че няма и легитимност, да извършва каквито и да било законодателни промени. Според него в момента сякаш наблюдава едно естествено продължение на служебния кабинет на Димитър Главчев, тъй като повечето хора от екипа на Димитър Главчев си останаха на власт, а управляват нови министри. "И това разкрачено положение е доста странно. Няма публично обявен дневен ред, няма план. Има гласувана една програма, която всъщност беше спазарена с ПП-ДБ, но после те бяха премахнати от преговорният процес. Сега други хора, за които всъщност подписаха един санитарен кордон, се оказва, че са в управлението. И аз за себе си нямам обяснение до какво ще доведе всичко това. Най-вероятно до нови и нови провали в управлението на страната.“

Александър Димитров е на мнение, че в исканите вотове на недоверие няма искания по същество, а са по-скоро политически действия, които се стремят да показват политическо позициониране на опозицията и "по-скоро да пришиват "Ново начало“ все по-явно към управляващото мнозинство, отколкото да целят реално сваляне на кабинета“. Моделът ГЕРБ-Пеевски продължава вече 16 години и доверието в него вече е прекалено малко, но няма друга алтернатива, посочи политологът, като за него е въпрос на време, "тъй като в политиката вакуум няма, въпрос на време е такава алтернатива да се появи“.