Една вътрешнополитическа дестабилизация с малко външна намеса и натиск, да речем от руска страна, може да направи една геополитическа ос, в която са свързани Унгария, Сърбия, Македония, и така да ни дестабилизира, че да отидем в онази сива зона, от която много трудно ще бъде измъкването, в която хибридната война ще се вихри, атаките ще бъдат безкрайни, радикалните формации най-вероятно ще печелят все повече и повече позиции и наистина може да загубим европейския си път на развитие. Това каза политологът Цветанка Андреева в предаването "Метроном" на Радио "Фокус".

Липата на политически и управленски капацитет в голяма част от партийните лидери ги кара да не могат да надскочат себе си и да погледнат националните, а не партийните цели. "Политиците не бива да стават заложници на рейтинга си, а да разберат, че те в крайна сметка са лидери, те определят приоритетите на обществото, а не са заложници на партийните си ядра. Гледайки националната цел, можеш да направиш нужните компромиси, без да платиш висока цена, защото рисковете пред страната ни наистина са много", заяви политологът.

Държавата ни трябва да бъде държана в проевропейските коловози, подчерта Андреева. "Еврозоната и Шенген са механизмите, чрез които държавата ни може да получава твърди гаранции за това, че сме в клуба на тези държави, които могат да гарантират и мира, и просперитета", смята тя.

Дълго продължилата криза и липсата на идея за изход от нея очертава съвсем друг вариант пред държавата ни, който е не просто рисков, а алтернативен на демокрацията, заяви политологът.

"Ние спокойно можем да се превърнем в държава от типа на Македония, на Унгария. Вместо да взимаме позиции и да ставаме по-силни, ставаме все по-слаби. Затова на появата на нов играч се гледа като на заплаха, защото не се очаква той да бъде продемократичен, а по-скоро авторитарен. Едно авторитарно еднолично управление например в лицето на президента Радев, който се очаква, че ще направи партия, познавайки неговата външна политика, определено можем да очертаем риска за влизане в руската орбита на влияние. Рискът е осезаем, близък и за съжаление много възможен. Не виждам нищо стабилизиращо в появата на проект на Румен Радев в българската политика. Негово управление би изкарало демократите на улицата. Разбирате ли в какъв повтарящ се цикъл ще живеем политическата си съдба?", коментира Цветанка Андреева.