Ниската избирателна активност позволяваше на политически формации с 90 000 гласа да влязат в НС. Партиите до такава степен ерозират, че сега почти всеки с 80-85 000 гласа може да се "класира" за парламента. Това прави купуването на гласове по-ефективно. Колкото по-висока е избирателната активност, толкова по-малка стойност има купеният вот. Това каза в студиото NOVA политологът Светлин Тачев. 

"Предсрочният вот няма да бъде отменен, но ако това се случи, ще бъде кулминацията на случилото се. Ще е безпрецедентно и би вкарало кризата в страната в нов етап. Страната би се отправила по плоскостта на разрушаване и на последното останало от демокрацията. Ситуацията трябва да се нормализира след изборите", коментира той.

Тачев смята акциите срещу купуването на гласове за застраховка на МВР, за да не се отправят атаки срещу служебната власт, че не действа. "Съмненията в честността на изборите могат да повдигнат въпроса дали резултатите са истински и дали не трябва да бъде касиран вотът. Започваме да не вярваме във възможността да гласуваме. Постоянните предсрочни избори превърнаха вота в битовизъм и предизвикват отвращение", подчерта политологът.