Демокрацията ни показа, че е на смъртен одър, но все още диша. Нашата демокрация не е от тези избори на смъртен одър. Отдавна си говорим, в контекста на местните избори, че в политиката има много повече пари, отколкото на пазара в България, в икономиката. Това каза в аудиокаста на "Фокус" "Това е България" политологът Страхил Делийски. 

По думите му местните избори от доста време са изключително подходящ обект за анализ на тежкото навлизане на пазара в политиката. "И сега го виждаме, множество местни коалиции, за които ние само можем да гадаем, тези немалко подадени гласове за тях къде отиват на национални избори? Стои ли някакъв голям, социален, обществен граждански интерес зад тези коалиции или те са просто корпоративни структури, които търсят да брокерстват през общинските съвети. Неслучайно те са фокусирани около морето, голяма част от тях. Все неща, за които не говорим за първи път, но за съжаление, продължаваме да говорим и да не намираме отговори", допълни политологът. 

Той посочи, че партиите са основните институции на политическото представителство, което пък е в основата на политическата система, която трябва да регулира социалните конфликти и напрежения. 

"Защото независимо колко души гласуват, аз накрая ще имам 30% и ще бъда кмет или общински съветник. Когато тази логика тотално измества демократичната логика на представителство, кого представляваме, кой е този голям социален интерес, чия е тази група, чиито интерес аз искам да защитя на терена на политика, на институционалния терен на политиката. И когато партиите разбират изборите формално, като инструмент, който произвежда числа, независимо какво се крие зад тези числа, а не изборите като дълбока връзка между представляващи и представлявани. Изборите като демократичен инструмент на представителство, а не на правене на числа в ЦИК, тогава проблемът е голям", допълни Делийски.

Цоня СЪБЧЕВА