Не знам доколко справедливо и удачно е връщането на машинното гласуване, което в крайна сметка беше заложено в самия изборен закон. Ако се върне машинното гласуване, това означава, че всъщност не е било правилно решението на ЦИК по отношение на първи тур. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" политологът Иван Начев, който е експерт и по политическа интеграция на ЕС.

"Аз разбирам аргументите, че нямало значение дали има машини, или няма машини, защото така или иначе беше предвидено гласуване с бюлетини. Но на много места бюлетините, знаете не стигнаха. Също така, във всички секции беше предвидено само едно място за гласуване, което също създаде напрежение. И вероятно, голяма част от хората, които не са отишли да гласуват, всъщност не са отишли, защото са очаквали, че ще има някакви опашки. Знаете, че в тази ситуация, където се гласува с 3, а някъде и с 4 бюлетини, би било много по-сложно, отколкото в една нормална ситуация", така коментира Начев преминалия вече изборен ден.

По думите на политолога случилото се на 29 октомври показва като цяло, че в нашето общество има нужда от някаква промяна, която в известен смисъл е антипод на ГЕРБ: "И тук не казвам “Продължаваме промяната", като една такава възможна алтернатива, а давам общата картина. Вие виждате, че много малко са местата, където има много ясна подкрепа за кандидатите на ГЕРБ, което съвсем доскоро не беше така. Ние знаем, че ГЕРБ държеше много здраво местните власти и местните структури. Сега се наблюдава един отлив от тази подкрепа и макар този отлив да не довежда до автоматично избиране на някой от противниковия лагер, то във всички случаи ветрилото, ако го разпънем, ще видим, че повече от 3/4 от избирателите не желаят да гласуват за ГЕРБ или за близки на ГЕРБ издигнати кандидатури", обърна внимание Иван Начев.