Туристическият бизнес, който е много гъвкав и динамичен, промени начина, по който предлага продукта. Идеята за пътуване и за почивка вече е доста различна. Това каза изпълнителният директор на Националния борд по туризъм д-р Полина Карастоянова в предаването "Нюзрум“ на "Фокус“. 

По думите й се наблюдава коренна промяна както на предлагането, така и на търсенето на туристически услуги.  

"Това не е онази лятна ваканция, която е свързана само и единствено с юли и август на морето и зимна ваканция около Нова година. Сега пътуванията имат очертана много ясна, категорична промяна в посока на по-чести и по-кратки пътувания, дълги уикенди около празници и те са свързани с различни предложения в широката гама на туристическите продукти“, заяви Полина Карастоянова.  

България предлага прекрасни условия за винен и гурме туризъм, културни и природни забележителности, СПА и уелнес. Във високия клас са голф туризмът и свързаните с него елитни спортове и възможности за релакс, изброи изпълнителният директор на Националния борд по туризъм. 

По думите й климатичните промени са фактор, към който секторът се налага да се адаптира и го прави успешно. "Инвеститорите, мениджмънтите на всички туристически и хотелски комплекси имат една различна парадигма, модел, по който работят. В голяма част от местата, където се предлага целогодишен туризъм, се търсят тематични предложения, които са свързани с някакъв добър повод да пътуваш или избереш дадено място, буквално всеки месец“, посочи Карастоянова. 

Очакванията й за летния сезон са за ръст спрямо предпандемичната 2019 г. Интересът към България като туристическа дестинация, пътуванията, които реализират българските туристи вътре в България, както и чуждестранният поток са факт и това е тенденция, посочи тя. 

Полина Карастоянова отбеляза, че в световен план пандемията от Covid-19 е оказала много негативен ефект върху туризма и щетите в икономически и финансов план са големи. Един от факторите, които дават допълнителен импулс на възстановяващия се сектор в момента, е психологическият, отбеляза тя. "Във времето на пандемията много хора загубиха свои близки, роднини и приятели и погледът към живота се промени. Хора, които преди това са спестявали усърдно за материални придобивки, в един момент промениха своето виждане за живота“, обясни д-р Карастоянова.