Служителите на МВР сезираха ВАС с искане да се спрат проверките на униформени. Мотивът - тестовете били неточни.
"Няма предвиден механизъм, с който да докажа правотата си в случай, че се съмнявам в показанието на техническите средства. За водачите е разписано, за всички останали не е", посочи Иван Сердаров от Централен полицейски синдикат – Пловдив.
"Дори и да се изследвам, да направя кръвна проба, ще е с пожелателен характер за всеки един, които ще разглежда моя случай впоследствие", посочи още той.
Според Сердаров е възможно да се оказва и натиск от директорите върху служители, които не харесват. Полицаите нямали право да поискат началниците им да бъдат проверявани.
"Тестването на полицаите е проблем във вида, в който се случва сега, тъй като по този начин наредбата не гарантира защитата на служителите", категоричен е Сердаров.
От най-големия синдикат, в който членуват над 12 хиляди служители на системата, не виждат проблем с тестването за наркотици в МВР, въпреки че в началото и те изразиха недоверие към точността на тестовете.
"Колегите са намерили някакви основания, повечето от които формални. Това, на което не мога да си отговоря, е защо смятат, че трябва да падне тази наредба, тя
![]() |
Пред съда от Централния полицейски синдикат оспорвали финансирането на мярката, а сред основните им доводи срещу тестването е член 29 на конституцията, който гласи, че никой не може да бъде подлаган медицински, научни или други опити. Според юристът Радослав Шулев тестването не попада в изброените.
Проблем може да се окаже разпоредбата, че ако тестът е положителен, то трябва да се плати от униформения. Според адвокат Радослав Шулев тази клауза е незаконосъобразна.
Делото във Върховния административен съд е насрочено за 1 ноември, съобщи Нова.