Почина светило в българската наука
©
Виолета Нешева е родена на 4 април 1943 г. в гр. София. Още като малко момиче губи родителите си – майка си завинаги, а баща ѝ е "безследно изчезнал“ в сталинските лагери в Сибир.
Израснала в семейството на майка си, където още тогава е решила какво ще прави в бъдеще. И това е археология и история. Благотворно влияние и подкрепа в научното ѝ израстване оказват ред български учени, сред които проф. Димитър Овчаров, акад. Иван Дуйчев, проф. Василка Тъпкова-Заимова, проф. Тодор Герасимов, проф. Василка Герасимова, доц. Д-р Маргарита Ваклинова.
През годините Виолета Нешева е участвала в екипите на редица археологически обекти, в старите български столици – Плиска, Преслав, Велико Търново, в Червен, Кюлевча, Карасура, Рациария и още неизброимо много. Най-важната заслуга на Виолета Нешева е дългогодишния ѝ труд в Мелник, като до момента това е един от най-добре проучените средновековни градове в България.
Автор е на над 150 научни труда – съобщения, статии, студии, монографии. Виолета Нешева развива и значителна музейна дейност както в НАИМ, така и в НИМ, също и в музеи в страната – Благоевград, Велико Търново, Плевен, Русе, Варна и още много.
Виолета Нешева успяваше по изключително увлекателен начин да популяризира науката и културното ни наследство в трудно изброимите си медийни участия. Сценарист и научен консултант е на редица научно-популярни филми, както и на един от шедьоврите на българското кино – Боянският майстор на режисьора Захари Жандов.
Трудно да бъдат изброени всички качества и приноси на проф. Виолета Нешева. Това което ще остави след себе си винаги ще ни напомня за широката ѝ усмивка и готовността да обсъжда всякакви научни теми, да съвещава, да помага с каквото може", се казва в още в жалейката на НИМ.