Във "Власт и страст. Дворцовите драми в българската история" се опитах да дам панорамен поглед върху цялостната история на нашите земи, като се започне от античността. Това каза историкът проф. Пламен Павлов в предаването "Метроном" на Радио "Фокус".  

Основен акцент е поставен върху средновековието, но е застъпен и римо-византийският период.

"Понякога може да не разберем самите събития, ако не познаваме личните отношения, личните преживявания, чувства, емоции. В онези времена династичните бракове са преди всичко политически", обясни проф. Павлов.

В книгата са разказани историите на силни жени като съпругата на Михаил Асен – Ирина Палеолог, съпругата на Константин Асен, а след това и на Ивайло – Мария Палеологина, съпругата на цар Иван Владислав – Мария, втората съпруга на Иван Александър – Теодора, майката на Иван Асен ІІ – Елена, съпругата на Юстиниан І – Теодора.

Засегнати са и сюжетите от Третото българско царство. "Тук човек трябва да бъде много по-внимателен, отколкото когато се разсъждава за античността и средновековието, защото има страшно много псевдоновини, особено по адрес на цар Фердинанд, но и на Александър І. Голяма част от тези спекулации са абсолютно неверни и са продукт на лична ненавист и хибридна пропаганда. Има много интересни случаи, които показват тежестта на България в тогавашния свят. В крайна сметка става дума за интересни личности", обясни историкът.

Владетелите на Третото българско царство имат своите недостатъци и своите грешки, но същевременно са хора, които отдават силите си на България. Това те правят и техните близки, допълни проф. Павлов.