Пламен Павлов: Пречките за съвместни чествания на годишнини между България и РСМ идват от Скопие
©
Пречките за съвместни чествания на годишнини от исторически събития, които са предвидени по Договора за добросъседство и приятелство между България и Северна Македония, идват от Скопие, посочи историкът. Това е причината да няма такива чествания и по случай 153-годишнината от рождението на Гоце Делчев.
Проф. Павлов посочи, че всички документи свидетелстват за това, че Гоце Делчев се е самоопределял като българин. Историческата наука в Скопие обаче е изцяло поставена в услуга на пропагандата. "Общ поглед върху Гоце Делчев може да бъде намерен, ако се стъпи на историческите документи, паметници и свидетелства. Той е български водач и толкова. Но Мицкоски, с характерната му арогантност, отрича и това", заяви историкът.
По думите му сегашният режим в Северна Македония отрича и малкото, което бе постигнато между София и Скопие в предходните години.
"Той следва мантрите на т.нар. "сръбски свят". Няма да се изненадам, ако отново се появят абсурдните и показателни сами по себе си идеи на Никола Груевски да имат общи посолства със Сърбия или македонският премиер да се движи заедно с Мирослав Додик или с някой друг куриозен политически фактор, който е изцяло в сръбския свят", коментира проф. Павлов.
Той посочи и зачестилите нападки към България от страна на Сърбия и отричането на българския характер на населението в Западните покрайнини и опитите за налагане на идеята за "шопска" нация. "Президентът Вучич на няколко пъти отправя ехидни думи към България, което също противоречи на всякаква логика. Вероятно това пак е опит да се отклони вниманието на сръбското общество от собствените му проблеми, които в момента не са никак малки", добави Пламен Павлов.
Българските власти обаче не реагират по никакъв начин на подобни послания, отбеляза той.
"Нашите реакции са тромави, забавени и понякога даже отсъстват. Надявам се, че министър Георг Георгиев ще намери подход. Към бръщолевенията на Мицкоски трябва абсолютно адекватен подход", категоричен бе историкът.