Вече 30 години никой не опита да даде стабилност и гаранции на хората, че ако решат да инвестират, инвестицията им е гарантирана. Те просто нямат доверие. Това каза Пламен Милев – финансист, бивш депутат, член на СИНПИ, в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус". 

Липсва законодателство, което дава гаранции на инвеститорите. "Има го на хартия, но на практика никой не го прилага. Прилагането е в ръцете на регулаторите и там нещата се размиват", обясни финансистът.

За да има сигурност и стабилност за инвеститорите са необходими стимули от страна на държавата и ясно разписани правила, подчерта Милев.

Според него продължаващият ръст на инвестициите в недвижими имоти говори за това, че проблемът е в банковата система у нас. "Банките и централната банка трябва да си зададат въпроса къде бъркат, защо хората не спестяват, а предпочитат да си купуват имоти, в това число селски къщи, ниви и т.н., но не и да ги депозират. Една от причините е непрекъснатото увеличаване на таксите и дигитализацията. Постоянно нещо се актуализира и променя и това за един възрастен човек е стряскащо", обясни финансистът.

Той отбеляза, че редица европейски страни вече имат тавани върху банковите такси, а някои от тях дори са отменени. Условията за пенсионерите пък биват облекчавани.