Бордът на директорите на Opera Europa подпомага за обединяването усилията на всички театри към най-доброто в резултати, в постижение и в разпространяване на оперното изкуство. Всеки има своя сектор, за който отговаря и да даде част от своят опит и принос за успеха на тази организация, която е с огромен авторитет. Това каза в предаването на Радио "Фокус" директорът на Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов по повод избирането му в ръководството на международната организация Opera Europa.

Голям международен успех постигнаха поставените от маестро Карталов опери "Селска чест" от Пиетро Маскани и "Палячи" от Руджиеро Леонкавало в Театро Комунале "Павароти-Френи" в Модена, които след като бъдат представени в Пиаченца и Римини, ще се завърнат на софийската сцена. "Особено вълнение ми правеше, че аз бях в града на Павароти, на Френи, на Гяуров, на Райна Кабаиванска, която уважи премиерата и това за мен беше най-голямата оценка".

Произведенията на Рихард Вагнер следват целият сезон на Софийска опера, като и стартът на Вагнеровият фестивал ще бъде открит с деветата постановка на Рихард Вагнер "Танхойзер и състезанието на певците във Вартбург". Ще бъдат представени и четирите музикални драми от цикъла "Пръстенът на нибелунга".

"А театърът "Джузепе Верди" в Салерно открива своя сезон на 11 април с "Валкюра" на Вагнер, избрано от нашия репертоар. Това е покана, която ние изпълняваме с удоволствие. Това ще бъде исторически гастрол този композитор да се представи на сцената на театро "Джузепе Верди".

"Има нещо много вълнуващо, че Софийската опера в продължение на 15 сезона неотлъчно следва една политика, която дава гаранция за най-висок стимул да се играят тези творби на Вагнер, които са между най-трудните: "Тристан и Изолда", "Лоенгрин", "Летящият холандец", "Пръстенът на нибелунга". Ето сега идва и "Танхойзер", "Парсифал". Всичко това дава един друг простор на мислене на певците, на оркестъра, на израстване в най-висок професионализъм с тези трудни партитури на композитора. И мисля, че това е една много рядка привилегия нашите музиканти и певци да имат шанса да се докоснат до този композитор и да скочат на много по-високо от летвата, която ги държи около италианската оперна традиция".

Маестро Карталов сподели, че следващият му проект е Рихард Щраус.

"Ние с операта "Електра" на Щраус гостуваме на Истанбулския музикален фестивал и на фестивала в Полша. Така че и турците, и поляците за първи път ще видят тези заглавия именно в изпълнение на Софийската опера. Нашите артисти са един пример и висок еталон за съпоставимост и за съизмеримост с колегите си от европейските големи оперни театри".

"Политиката, която и аз следвам, и държавата следва, е да развиваме нашето изкуство. Не само да запазваме традицията, но и да вървим напред с нови стъпки, смело, с голяма дързост по някой път, с рискове, без да се страхуваме от провали, да можем тази страна да бъде припознавана не само от политически елити, а напротив, чрез културна дипломация. Опера и дипломация, това е нещото, което може да даде голям пример за политиката на една страна. И за това националната културна политика трябва да бъде сред приоритетите", категоричен е акад. Пламен Карталов.