Заплахата от “Хизбула" към Израел и Кипър за готовност за война е обезпокоителна. Нараства напрежението, когато има такива сигнали от региона на Близкия изток, предвид това, че този регион е най-взривоопасният в света и периодично припламва напрежение. Още повече, че там от няколко месеца се води война между Израел и групировката “Хамас" в ивицата Газа. Това каза за предаването “България, Европа и светът на фокус" по Радио “Фокус" Пламен Димитров от Българското геополитическо дружество.

 “Безпокойство предизвиква опасността от разширяване на военните действия в региона и това, че държава от ЕС  - Кипър е включена в реториката и това извежда дискурса за този конфликт на ново ниво. В понеделник ще има заседание на ЕС във формат външни министри и този въпрос ще бъде засегнат. ЕС изразява пълна солидарност със страната-членка Кипър", подчерта Пламен Димитров.

 “Нарасналото напрежение между Израел и “Хизбула" се провокира  след като беше убит високопоставен командир на “Хизбула" от израелците.  “Хизбула" отвърна с ракетен обстрел срещу израелска територия. Добре известно е, че Кипър и Израел отдавна поддържат военно сътрудничество. Нямаме заявления от страна на Кипър, че той смята да предостави база за удари срещу “Хизбула" на Израел. Лидерът на “Хизбула" отправи превантивно предупреждение, а не че се е случило вече това използване и че са започнали такива удари от кипърска територия.

Израелската армия има превъзходство във въздуха и нанася удари по бази на “Хизбула" в Южен Ливан, цели се в някои от нейните командири, за които знае за местонахождението им. "Хизбула" от своя страна отвръща с ракетни удари срещу Израел. Малко вероятно е да се случи навлизане на Израелската армия в нова сухопътна операция на Ливанска територия, както това става в момента в Газа. Струва ми се, че няма да се стигне до там, в момент, когато Израелската армия е силно ангажирана с операцията в Газа. Надяваме се, че ще се разминат нещата с взаимните нападки и удари с ниска интензивност, които се случват и в момента", прогнозира Пламен Димитров.

 “Не очаквам България да вземе индивидуално отношение извън рамките на общата позиция на ЕС. Единствено България може да се солидаризира с тази подкрепа от страна на ЕС. Заплахата в момента е потенциална, няма нещо материално, което да е реализирано и което да налага незабавна военна или някакъв друг вид намеса на ЕС. По-скоро става въпрос за мерки за засилване на вътрешната сигурност в Кипър, които да предотвратят възможни атентати и атаки от страна на “Хизбула", каза Пламен Димитров.

 “Около въвличането на Кипър в конфликта в Близкия изток аз виждам една геополитическа ос Израел - Кипър - Гърция, които са в съюзнически отношения. На тази ос, хоризонтално ако я разположим на картата в посока изток - запад противостои една друга ос север-юг, това е Турция и палестинците, включително и “Хамас" и “Хизбула".  Знаем, че Турция реагира много остро на израелската война в ивицата Газа и отправя  остри нападки срещу Нетаняху. Можем да кажем, че се оформят две оси хоризонтална и вертикална, които си противостоят в региона", обясни  Пламен Димитров.

“Когато говорим за геополитическа ситуация в региона трябва да имаме предвид, че американците са предложили мирен план между Израел и “Хамас" и се опитват да лобират пред двете воюващи страни за този план и да го наложат. Това  е важно за президента Байдън, защото предстоят избори, важно е дали той ще успее с някакви действия да спре тази война.

Нетаняху разпусна военния кабинет, защото Бени Ганц, който беше основната опозиционна фигура обяви , че го напуска и до голяма степен се обезсмисли съществуването на този военен кабинет. Този кабинет досега служеше да презентира някакво единство на израелските политически сили на фона на войната. Няма одобрение за начина по който Нетаняху води тази война нито сред обществото, нито сред политиците, които не са представени в правителството", подчерта още Димитров.

 Според него, има едно постоянно влошаване на традиционно добрите съюзнически отношения между Израел и САЩ в последните месеци. Американците гледат доста по-дистанцирано на действията и политиките на Нетаняху.  Въздържайки го от по-радикални действия американците имат един-единствен инструмент да маневрират с военната помощ за Израел, да я задържат, да я забавят или ускоряват.