Пламен Димитров, КНСБ: Водата ще скочи, ВиК дружествата са във фалит
© КНСБ
"Механизмът на компенсация трябва да се преразгледа - посочи той. - Трябва да е ясно кой е енергийно беден, сега 375 хил. семейства и лица се подпомагат енергийно, според нас със 150 млн. лв. могат да се подкрепят 750 хил. домакинства, тъй като ще се вдигнат разходите за отопление."
Данните на Евростат показват, че има 2,1 млн. лица у нас, които имат проблем с отоплението през зимата и в новия бюджет трябва да се направи.
"По отношение на енергийно бедните - трябва да запазим максимално регулирания пазар, ЕК ни критикува защо не сме либерализирали целия пазар, но домакинствата щяха да издъхнат ако плащат борсовите цени - твърди Димитров. - Трябва да се предложи енергията от АЕЦ на регулирания пазар на домакинствата, обещанията са, че ако този пазар падне, регулираната цена трябва да бъде запазена близо до сегашната, затова АЕЦ трябва да се насочи само към домакинствата, но това не решава проблема с газа и топлоенергията."
"КНСБ оценява този план за компенсация на бизнеса, видяхме в тези компенсаторни мерки нови неща, 1-2 нови идеи, винаги сме подкрепяли да са по-широки, но да са по сектори и да обхващат по-голям кръг сектори - отбеляза Димитров. - Вървим към някакви затваряния, предстои да видим с развитието на пандемията, очевидно ще има проблеми, 60:40 мярката трябва да бъде облекчена, искахме среща с министър Асен Василев и социалния министър, тя да е по-достъпна и минимум да се върне на 20%, заради инфлацията, да има целеви мерки за туризма и ресторантьорството, позитивно съм настроен към подхода, който се предлага."