Певицата Димана Мирчева – Диа: Младите българи носят фолклора в душата си
©
"Занимавам се с поп и джаз пеене от много малка. Реших да сменя стила си, защото исках да се развивам допълнително. Така стигнах до народната музика и народното пеене. В съзнанието ми напълно достигнах до дълбочината й, когато започнах да пея професионално в Музикалното училище на 14-годишна възраст“, споделя певицата.
"Моите съученици имаха орнаментиката и звукоизвличането, които народната песен изисква. Аз не успях да достигна докрай до тези умения, защото имам собствен стил на пеене, оформен благодарение на поп и джаз музиката. След един конкурс, когато ми казаха, че пеенето ми се различава от класическото пеене на народните певици, моят преподавател Светла Цветкова ми
каза, че всеки ден ще правим едно и също упражнение, докато не постигнем търсения ефект. Накрая прегракнах“, откровена е певицата. Така е стигнала до етно фолклорното пеене.
Песента на Диа "Самовила“ е основана на легендите за самодивите, на които тя се е старала да вдъхне живот. Фолклорният фестивал на народната носия в Жеравна служи като фон за музикалния клип. "Там магията оживява с огромния огън и 15 000 души, с които пяхме заедно "Девойко мари, хубава“. Интересът към българския фолклор сред младите поколения не е временно явление. Той няма да угасне. Лице съм на марка, която прави дрехи с везани шевици, шити на ръка. Всеки път, когато ходя в ателието, виждам дори по-млади хора от мен, които споделят същия интерес и искат да си купят нещо“, казва още Димана Мирчева - Диа.
"Имала съм изпълнение на фолклор, смесен с дъбстеп и трап, в Европейския парламент в Брюксел. Приеха музиката ми много добре. Имам мечта – искам да отида в Китай и да изпълнявам творчеството си там“, споделя още Диа. Тя отдава кариерата си на съчетанието между фолклор, дъбстеп и трап.
"Чела съм, че според научни изследвания ръченицата тупти в ритъма на сърцето. Тя зарежда енергийно. "Пуста младост“ пък е магична песен, която лекува – доказва го филм по темата“, каза още младата певица.