Петър Витанов се срещна с конгресмени, обсъдиха Закона за изкуствения интелект
©
Поставени бяха въпросите как САЩ смятат да регулират системите за изкуствен интелект. Двете страни отчетоха и факта, че все още няма федерален закон за защита на личните данни, докато в Европейския съюз (GDPR) работи успешно от няколко години. Новото европейското законодателство ще е предизвикателство за американските компании, които оперират на дигиталния пазар на територията на ЕС.
Конгресмен Лиу от Лос Анжелис е активен законодател в областта на изкуствения интелект. През февруари той представи Закон за подобряване на здравеопазването и обучение чрез използване на изкуствен интелект (HEALTH AI), който цели да помогне на лекарите да поставят диагнози и препоръчват лечение. Конгресмен Лата също работи по темите за изкуствения интелект с фокус върху комуникационния сектор и сигурността, гарантиране на обучението и предотвратяване на дискриминацията, насърчаване на отговорното и етично използване на системи.
"В Европа се раждат идеите, но в САЩ те се въвеждат в бизнеса. Трябва да запазим технологичния напредък, но в същото време това не може да става за сметка на човешките права. Важно е, че ЕП направи важна крачка към постигане на този баланс, така че да не допуснем изкуственият интелект да се превърне в заплаха“, коментира Петър Витанов.
Евродепутатите проведоха срещи и в представителството на Европейския парламент във Вашингтон. Мисията продължава в Сакраменто, където депутатите имат срещи в Сената с политици от щата Калифорния.