Почти няма сфера, която да не е засегната от навлизането на изкуствения интелект, но най-ясно се виждат промените в областта на маркетинга. Това е сферата, която в момента се преобразява от горе до долу. Това каза предприемачът Петър Петров – Chief AI Officer в Eleven Ventures, в предаването "Човекът на фокус“ на Радио "Фокус“.

Изкуственият интелект улеснява изключително много работата на маркетинг специалистите – анализ на таргет групите, открояване на тенденциите и формулиране на концепциите.

Пускането на първия генеративен изкуствен интелект на български език – BgGPT, със свободен достъп улеснява още повече потребителите. "Големият плюс е, че съдържа данни, които ChatGPT няма. Създателите му са дали възможност фирмите да го имплементират в дейността си под каквато и да е форма. Това ще направи фирмите много по-ефективни, но е за сметка на служителите“, обясни Петър Петров.

Той подчерта, че ясната и точна комуникация е в основата на ефективното използване на всички генеративни езикови модели. Потребителите могат да използват определени техники, с които да обучат изкуствения интелект така, че да го персонифицират за нуждите на своята работа. "Може да му даваш примери предварително, да му кажеш: ето ти въпрос, ето ти правилен отговор. Сега ето ти друг въпрос и ми дай отговор в същия стил. Друга техника е да му дадеш контекст, т.е. информация, с която той да работи конкретно за теб. Ако той я няма, не може да ти даде добър отговор. Трябва или да качиш файл, който съдържа тази информация, или да я изпишеш. Ако не знаеш какво да кажеш, може да го попиташ: "Каква информация ти трябва, за да можеш да ми отговориш на този въпрос?“, обясни Петров.

Елена Николова, която е директор общности в Bulgarian Angels Club, обясни, че едно от условията за по-плавно интегриране и използване на изкуствения интелект в развитието на бизнеса са дигиталните умения. "Големите компании по-лесно интегрират изкуствения интелект, защото имат повече възможности да инвестират в обучение на своите служители, имат повече капацитет – финансов, човешки и всякакъв, за да го използват на максимум. Докато малките бизнеси се сблъскват точно с такива предизвикателства – как да се образоват по-добре по темата, да развият дигитални умения, да намерят правилния талант.“

По думите й всички предприемачи и собственици на малък и среден бизнес трябва да се образоват повече по темата и да разберат как могат да използват изкуствения интелект, за да развият своите бизнеси. С тази цел на 14 март Фондация "Female Entrepreneurship Bulgaria“ организира мастър клас на тема "Изкуствен интелект в полза на бизнеса“.

"Целта е да образоваме нашата аудитория. Стартираме с жените, защото има статистика, че около 30% от жените използват изкуствения интелект, докато при мъжете процентите са 60. Има пречки, има страх, има разни препятствия пред дамите да се образоват повече в тази сфера, така че искахме да направим изкуствения интелект по-достъпен и за нашата аудитория. Ще си говорим за историческите перспективи в изкуствения интелект, защо сега се развива с такава скорост, ще си говорим за ChatGPT в дълбочина“, разказа Елена Николова.