Фактите са такива, че очевидно, без да има дипломация, няма да се стигне до решение на войната в Украйна, а тя ще продължи да се задълбочава. Това очевидно не е в интерес на никой – нито на Украйна, нито на Русия, нито на САЩ, нито на Европа. Това заяви в предаването "България, Европа и светът на фокус" по Радио "Фокус" Петър Кичашки, доктор по конституционно право, анализатор и директор на Института за модерна политика, във връзка с бъдещето на война в Украйна и позициите н САЩ и Европейския съюз относно неговото разрешаване. 

"Това, което виждаме, е смяна на начина, по който администрацията в Белия дом се опитва да реши този казус. Предишната администрация решаваше казуса, като заливаше и изсипваше върху процеса тонове с пари. Видяха обаче, че само ресурс не стига - не става само с пари, не става само с въоръжение. Определено се изиска някакъв тип дипломатическо решение. Сега новата администрация върви по този конспект и очевидно иска да постигне дипломатическо разрешение на казуса", заяви той.

Според анализатора администрацията на Тръмп се фокусира върху безвъзмездната подкрепа, която САЩ е осигурявала в последните няколко години на Киев: "Трябва да отчетем ясно, че в момента американската администрация е притеснена от факта, че ресурсът, която Америка е давала на Украйна в тези три години, всъщност се дава на практика безвъзмездно".

"Срещу американските средства няма никакви гаранции за това дали те ще се върнат обратно в американския бюджет, съответно при американския данъкоплатец. Това прави ролята на САЩ и в тази администрация доста по-осторожна, защото на тях им се налага да реорганизират процеса по начин, по който да си защитят собствения национален интерес и съответно обаче това да доведе до прекратяване на войната", каза още той.

Петър Кичашки коментира още, че в момента президентът Тръмп и неговият екип опитват да подсигурят мир, който да гарантира баланса на силите в региона и недопускане войната да избухне отново. Той посочи, че именно неговата администрация е снабдила украинската армия с противоракетния комплекс "Джавелин" . 

"Доналд Тръмп беше този в първия си мандат, който снабди украинската армия с "Джавелин", който впоследствие се оказа критично важен, за да отблъсне руския агресор от Киев – ако не бяха джавелините, дадени от Тръмп, тогава щеше да бъде възможно Киев да падне. Ангажиментът на САЩ е дългосрочен в региона.

В момента САЩ търси как да гарантира, включително и за пред американския да данъкоплатец, средствата, които са били давани в Украйна, същевременно да спре войната, и същевременно да се постигне такъв баланс на силите, че да се гарантира, че тази война няма да се повтори", каза той. 

Според него в момента протичат сложни дипломатически разговори, които целят довеждането на двете страни на масата за преговори, където да бъде намерено решение за мирно разрешаване на военния конфликт: "Това е всъщност единственият начин да се гарантира трайно решаване на военния проблем там - или двете страни да са еднакво доволни – това няма да се случи, или двете страни да са еднакво недоволни".