Играейки настолните игри можеш да разбереш много за характера на даден човек и да развиваш уменията си. Това каза в предаването "Човекът на фокус“ на Радио "Фокус“ Петър Хераков – организатор на фестивала Sofia Board Game Weekend. "Когато хората играят забравят да се преструват. Т.е. много лесно може да видите кой човек наистина желание да спечели, кой как приема загубите, кой е готов да прецака останалите, за да спечели. Т.е. игрите водят до едно по-добро опознаване на хората. Също така игрите са добри за изграждане на характер: за  научаване на това, че не винаги можеш да спечелиш, че понякога може да има различни пътища, че можеш да победиш, ако не се откажеш. Научават те и на социални и комуникационни  умения“, добави Хераков.

Игрите са много разнообразни – на ден в модерния свят излизат по 2-3 игри, и всяка от тях те учи на нещо: история, стратегия, умението да преговаряш, общуваш и т.н., смята още Петър Хераков: "Настолните игри дават великолепна възможност за отмора от цялата дигитална среда, която е навсякъде около нас. Още повече, че живото общуване с хората при тях е задължително.“

Началото Sofia Board Game Weekend  е 2018 година, като той е посветен изцяло на настолните игри. Фестивалът цели да събере всички хора в България, свързани от любовта към настолните игри. Тази година фестивалът ще се проведе на 9-10 септември в Южен парк II, зад музея "Земята и хората“ от 10.00 часа. "Хората, които се включват във фестивала Sofia Board Game Weekend  са на всякаква възраст – от 5 до над 65 години. Има подходящи игри за всякакви възрасти,“  допълни още организаторът.

"На фестивала хората идват заради нещо ново, което не са виждали до момента – някоя нова игра, която е излязла наскоро или да пробват прототипите, които дизайнерите на игри представят на фестивала. Това е най-честото, което идва да се пробва при нас,“ разказа Петър Хераков.

Според организатора на събитието идеята на всяка игра е да има прости правила, за да се разбират от всеки, но има разлика от игрите преди и игрите сега: "Има известна разлика в игрите от преди и сега, например ако вземем "Не се сърди, човече“, там има само един начин да спечелиш. Големите игри за да бъдат по-балансирани, по-равностойни се правят с повече начини да можеш да спечелиш. Това е може би най-важната разлика.“  

На фестивала ще бъдат представени тези игри, които са направили най-добро впечатление през тази година, сподели още Петър Хераков: "Ще имаме The Witcher: Old World – най-горещото заглавие в момента, направена по книгите на Анджей Сапковски. В България има много малко бройки, а ние вече имаме такива, и хора, които са разучили правилата, което е много важно. От гледна точка на прототипите: има 15 различни прототипа, което е супер – никога не сме имали толкова. Също така имаме 2 български игри на български дизайнери, които имат американски издател, което много важно.“