За да имаме ясна картина какви са реалните необходимости в здравната система, трябва да има и вярна информация от какво най-много боледуват хората. Това коментира в предаването "България, Еврова и светът на фокус" на Радио "Фокус" Петър Галев – изпълнителен директор на CredoWeb, Националната виртуална мрежа за комуникация в медицината и здравеопазването. По думите му обществена тайна е, че масово пациентите лежат по едни клинични пътеки, а се лекуват за други заболявания: "Лежат по фалшиви пътеки, защото те са по-скъпи от тези, за които би трябвало да бъдат приети в болниците".

Според Галев медицинската статистика е в много лошо състояние и властите нямат реална представа: "Имаме много лоша и фалшива медицинска статистика. Част от твърденията, че ние сме на първо място едва ли не по всички заболявания в света, се дължат именно на това, че се пише по този начин статистиката, изкривява се в подкрепа на "по-скъпите“ заболявания и диагнози, а всъщност това не е така. И реалният показател е продължителността на живота, където вече не може да има лъжа.

Той отбеляза също така, че реалните пари, които отиват в здравната система, са доста повече от тези, които са посочени в документите: "Повечето хора, които са се сблъсквали с различни проблеми знаят, че при редица операции, изследвания, манипулации се доплащат значителни суми, и то за често срещани ситуации. Например за подмяна на стави, за поставяне на вътреочни лещи при катаракта и т.н. се доплаща почти толкова, колкото и струва пътеката. Понякога хората доплащат по хиляди левове. Така че тези пари също трябва да ги имаме предвид".

Според Петър Галев в България има повече от необходимите болници: "Спрямо нашето население над 300 болници – това не ефективно".