Петър Джугански: Хората, които стоят прекалено дълго на една работа са по-зле платени от тези, които си я сменят често
©
По думите му увеличението на работната заплата е добре да бъде уредено още при постъпване на работа в компанията.
"Винаги съветвам хората, когато сменят работата си, да започнат на такова заплащане, че поне първата година да се чувстват комфортно с тази сума. Когато наближи първата година в компанията е добре да повдигнем въпроса за заплатата“, заяви Джугански.
Експертът посъветва преди да пристъпим към разговор за повишение на заплатата, да направим проучване на пазара за заплащането на цената на труда на нашата професия, да направим оценка на икономическото състояние на фирмата, за която работим, и не на последно място – самооценка как сме се справяли през годината. "Много помага това да сме наясно какво заплащане взимат хората на подобни на нашата позиция в нашата организация и в други. В разговорите за повишение на заплатата трябва да покажем, че заплащането, което получаваме, не е на пазарните нива. Ако знаем, че сме свършили много повече работа и сме донесли приходи, не трябва да се срамуваме да посочим това. Много е важно себеосъзнаването, оценката, как се случва генерално целият процес. Добре е да покажем своите успехи, какво сме постигнали, как сме го постигнали, с какво това е полезно за компанията“, изброи Петър Джугански.
Темата за заплатите е деликатна и за ръководителите, допълни той.
В българското общество, за разлика от много западни, възможностите на жената за кариерно развитие не са ограничени, отбеляза Джугански. "Самият факт, че в България има толкова много жени на ръководни постове, дори в ІТ сферата, където са едни от най-добре платените специалисти – процентът на жените е първи или втори в цяла Европа, говори, че българската жена е еманципирана и уважавана“, коментира експертът.
Статистиката показва, че мъжете по-често искат повишение на заплатата си от жените, отбеляза Джугански.