Петко Димитров: Бюджетът на София е подценен с близо 40 млн. лв.
© БСП - София
"В резултат на това ще се повиши приходът на общината от Данък "Възмездно придобиване на имущество“, счита Димитров.
Общинският съветник каза, че групата на БСП предлага увеличение на средствата за основен и текущ ремонт на вътрешнокварталните улици с 20 млн. лева. Същи и на предвидените средства на поддръжка и възстановяване на междублоковите пространства с 2 млн. лева, защото проблемът с тях е доста сериозен - голяма част от районните администрации изразходват средствата, които са заделени за поддръжка на зелените площи, още преди изтичане на първото 6-месечие, което е абсолютно неприемливо.
Петко Димитров посочи, че социалистите искат и средствата за изграждане на детски и спортни площадки да бъдат увеличени с 2 млн. лева.
"Има немалко квартали в София, в които спортната инфраструктура или липсва тотално, или изобщо не е достъпна за гражданите. Това със сигурност ще бъде добра инвестиция“, убеден е Димитров.
Според него е важно да бъде децентрализирано разходването на средства от бюджета на Столична община и районните кметове да разполагат с повече средства от предвидените 24 млн. лв. за 24-те столични района. За да могат да участват по-активно в правеното на политика им трябват пари.
Той критикува и начина на формиране на бюджета - всяка година управляващото мнозинство в Столична община представят най-важният документ, гласуван от СОС, като една счетоводна справка.
"Би следвало бюджетът да се представи като финансов разчет и план, отговарящ на реални политики“, изтъкна Петко Димитров и даде пример за това, че СО не се справят с бюджета - ежегодното неизпълнение и в приходната, и в разходната част.
По думите му и тази година администрацията на кмета Фандъкова отново не е подготвила и ред анализ на какво всъщност се дължи това неизпълнение. Всяка година се отчитат рекордни преходни остатъци в капиталовата програма, която е пряко обвързана с реалното качеството на живот на столичани. За 2021 година неусвоените средства в инвестиционната програма са близо 300 млн. лева, което е изключително много и говори само и единствено за тотална липса на капацитет в администрацията.
"Моделът "Фандъкова“ се изчерпа и достигна своя лимит“, категоричен е Петко Димитров.