Печелим все по-малко от депозитите в банките
©
Средната лихва по новите потребителски кредити леко се понижи през юни с 11 б.т. до 8.89%, като понижението се дължеше както на заемите в евро, така и на тези в лева. Лихвеният процент по новите жилищни кредити остана почти без промяна на ниво от 2.53%. В същото време, средният процент по кредити за фирмите леко се повиши, с 18 б.т. спрямо предходния месец до 5.03%.
Не така обаче стоят нещата с лихвите по депозитите, като среднопретеглената възвръщаемост на новите срочни депозити и на фирмите, и на домакинствата се понижи с 14 б.т. до 2.11%. Понижението беше основно по-линия на по-високите проценти по депозитите на фирмите, докато тези на гражданите нараснаха с 31 б.т.
Годишният растеж на кредита за частния сектор през юни остана силен и възлезе на 13.6%, без промяна спрямо предходния месец.
Кредитите за домакинства продължиха да нарастват (с 19% на годишна база при 18.8% през май), докато индикаторът за доверие на потребителите продължи да се подобрява, а средната работна заплата за страната ускори номиналния си растеж през второто тримесечие.
Увеличението на кредита за домакинства бе движен отново както от потребителските, така и от жилищните кредити, пише Pariteni.bg. И двата типа кредити се повишиха на годишна база, съответно с 14% и 24.8%, при 13.9% и 24.4% месец по-рано.
Заемите за фирмите нараснаха с 8.5%, при 8.4% в края на май. Фирменият овърдрафт продължи да се ускорява, като се увеличи с 11.4% на годишна база, при 10.3% през предходния месец, докато кредитите с матуритет над една до пет години и тези над пет години леко забавиха растежа си.