Печалбите на банките в България продължават да растат. Това показват последните данни на БНБ.

За първите шест месеца на годината банките са спечелили 1,8 млрд. лв. Това е със 121 млн. лв. или 7,1% повече от реализираната печалба през същия период на миналата година.

Чистият доход от лихви се е повишил 462 млн. лв. – точно с 2,7 млрд. лв. в края на юни, пише btv.

От такси и комисионни доходът на банките е нараснал с 51 млн. лв. и възлиза на 780 млн. лв.

Каква е печалбата на потребителите, ако оставят парите си в банка? 

Тодор Валев казва, че не би сменил банката си, защото лихвите по депозитите са ниски, но отчита също така, че финансовите институции не искат да споделят печалбите си с вложителите.

"От години лихви няма, народът вече свикна, банките трупат милиарди, какво ще ги правят не знам?!“, чуди се Валев.

Статистиката на БНБ показва, че средната лихва по депозитите расте, но с бавни темпове и сега е под процент за вложенията в левове.

 

На пазара има предложения за депозити и с годишна лихва от 1,9%. Така при депозит от 10 000 лв., вложителят може да получи едва 190 лв. в края на годината.

"Малките банки са по-активни за привличане на финансов ресурс и това е логично, защото и малката банка, за да стане голяма, трябва да има ресурс“, обяснява финансовият анализатор Иван Стойков.

Според икономистите сериозно раздвижване при лихвите по депозитите едва ли ще има в близките месеци, тъй като банките имат достатъчно привлечени средства, а вложенията продължават да растат.

Хората, които в момента нямат никаква доходност срещу парите си обаче, могат да потърсят по-добри предложения на пазара.

"Все пак си струва – дори един процентен пункт разлика има значение, така че има логика човек да си премести парите. Заслужава си, но няма да покрият лихвите инфлацията – поне засега“, категоричен е икономистът Стоян Панчев.

А големите печалби на банките се дължат до голяма степен на бума в кредитирането и лихвите, които се прибират по отпуснатите заеми.