Депутатите отхвърлиха промените в Закона за предучилищното и училищното образование. С измененията се предвиждаше министърът на образованието да одобрява по един учебник или един учебник комплект за всеки един предмет за учениците от всеки един клас. Одобрените издания се предвиждаше да отговарят на държавния образователен стандарт. 

Според вносителите от парламентарната група на БСП въвеждането на подобна мярка би довело до въвеждането на еднакви стандарти за образование. Според левицата това ще премахне корупционните практики, както и би довело до намаляване на цените за учебниците. 

При гласуването обаче законодателните промени получиха 87 гласа "за" (бел. от ред. - "Възраждане", БСП, ИТН и 20 независими), 77 бяха "против" (бел. от ред. - ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС), а 20 се въздържаха. 

По време на дебатите от "Възраждане" се обявиха категорично "за" въвеждането на един учебник за всеки предмет. 

Красимир Вълчев, който е и бивш образователен министър, обясни от парламентарната трибуна, че принципът на единност се въвежда с учебните програми и оценяването, а не с учебниците, по които учениците изучават конкретните предмети. Според него, ако се приеме такава законодателна промяна, това би оставило учениците без учебници.

От "Възраждане" припомниха, че в миналото Йорданка Фандъкова е защитавала идеята за един учебник за всеки предмет. Тя репликира, че не би подкрепила такава мярка и заяви, че учителите трябва да имат избор с какви учебни материали да работят. Според Фандъкова парламентът трябва да работи по "спешни промени в учебните програми".

Елисавета Белобрадова обясни, че основните проблеми в образователната система са свързани с отпадането на учениците от системата поради липсата на финансови възможности, неразбирането на българския език и сложността на учбените програми, които според нея не отговарят на съвременните изисквания. Тя смята, че предложените промени няма да направят нито образованието по-евтино, нито ще отстранят някой от съществуващите проблеми. Белобрадова каза, че според нея учебниците не трябва да бъдат задължителни за образователната подготовка. 

Иван Ченчев заяви, че в единните учебници трябва да "пише едни и същи неща", за да не се тълкуват различни литературни класици например по различен начин. 

Тошко Йорданов заяви, че от "Има такъв народ" също ще подкрепят законопроекта. Според тях обаче не може да има само един учебник за предметите, но сегашната ситуация с множеството образователни материали, създава "вакханалия". Той каза още, че не може да се премахнат учебните материали, защото според него учебните часове не носят необходимите знания.