Парламентът ратифицира договора за закупуването на бронетранспротьорите "Страйкър“, предаде репортер на "Фокус“.

Това се случи със 148 гласа "за", 53 бяха "против", а 5 се въздържаха. 

Сделката

Според параметрите на договора България ще закупи 198 бойни и спомагателни машини, 183 от които ще бъдат от фамилията "Страйкър". Машините ще могат да бъдат доставени в срок от 3 години след възлагането на договора за производство. Първите доставки се предвижда да пристигнат през първото тримесечие на 2025 година, а последните през първото тримесечие на 2028 година. 

Проектът ще струва малко над 2,5 милиарда лева. Парите за машините ще бъдат осигурени от държавния бюджет в разсрочено плащане до 2027 година. 

Дебатите



Румен Гечев от БСП разкритикува сумата за бронетранспортьорите. Според него България подписва празен чек, защото цената била прогнона. Гечев отново се върна на самолетите F-17 Block 70, които по думите му вече е трябвало да летят над България.

Николай Дренчев от "Възраждане“ също разкритикува параметрите на договора. По думите му не се купуват бронирани машини, а congratulations и "такса спокойствие на сглобката".

В отговор на опозицията Тагарев обясни, че в договора няма нищо специално, а САЩ работи така с над 60 страни по света.

"На въпроса, че няма количества и срокове. Има, договорът вие е представен. Уточнени са прецизно количествата и сроковете. Има много ясен график в договора“, заяви министърът.

По думите му чрез закупуването на машините ще се отвори работа за десетилетия напред в България. Тагарев уточни, че за да бъдат доставени всички машини от договора, трябва да бъде извършени всички плащания, които са разсрочени до 2026 година.

Валентин Радев от ГЕРБ-СДС поздрави правителството за това, че е придвижило този инвестиционен проект напред. Той отхвърли твърденията сделката за F-16 Block 70 да е "хартиен проект“. Радев каза още, че не трябва да поставяме под съмнение сделката със американското правителство, защото това е един от най-големите стратегически партньори на България.

Председателят на Комисията по отбрана Христо Гаджев заяви, че проектът си заслужава, защото е качествен и решава проблемът със закупуването на бойни машини за пехотата. Той обаче обърна внимание на клаузата за индустриалното сътрудничество. Гаджев заяви, че от договорите от F-16 е трябвало да бъдат извлечени поуки. Той изрази надежда още януари месец да започнат разговорите за това как ще бъде реализирана тази индустриализация - да се направи преглед на заводите в Търговище и Велико Търново, да се обучи персонала, да се привлече нов и т.н.