Парламентът прие на второ четене специалния законопроект за приходите и разходите, който до действа до приемане на Държавния бюджет за тази година.

Законът бе внесен от служебния кабинет в края на миналата година поради факта, че Народното събрание все още не е гласувало редовен бюджет за 2025-та година. Той ще влезе в сила със задна дата - от 1 януари. 

Законът за събирането на приходи и извършването на разходи до приемането на бюджета за 2025 г. приоритизира изплащането на заплати и социални плащания в пълен размер.

В комисия вчера служебния министър на финансите Людмила Петкова заяви, че според извършен анализ приходите през месец януари ще могат да покрият 100 процента от трансферите към общините, заплатите, трансферите към Държавното обществено осигуряване и Националната здравноосигурителна каса и вноската на България към Европейския съюз. 

Депутатите включиха в закона и текст, с който се удължава действието на компенсациите за електроенергията за бизнеса. 

Народните представители обаче отказаха да удължат нулевата ставка за хляба, както и да свалят ДДС-то за ресторантьорите на 9%. Такива искания бяха отправени от Йордан Цонев от "ДПС-Ново начало" на второ четене в комисия вчера. Днес депутатите от четвъртата политическа сила поискаха те да влязат в дневния ред на парламента, но това не се случи. 

Законът ще действа в следващите три месеца. 

По-рано днес кандидатът за министър-председател Росен Желязков обяви, че ако проектокабинетът бъде избран утре, единият от основните негови приоритети ще бъде изработването на бюджет за 2025 година.