Парламентът прие на първо четене законопроекта за промени в Закона за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения с вносител Министерския съвет. 

Текстовете бяха подкрепени със 164 гласа "за", 38 бяха "против", а един се въздържа. 

Пленарната зала отхвърли законопроекта на Кирил Петков и група народни представители, които също предлагаха промени в същия закон. 

Със законопроекта се разширява и укрепва защитата на сигналоподателите и се постига пълно съответствие с всички изисквания на съответната европейска директива. Предвижда се изключението от защитата по закона да засяга само поверителността на разговорите и кореспонденцията между адвокатите и техните клиенти, а не както е в момента  да обхваща лицата, упражняващи юридическата професия. По този начин адвокати, нотариуси, съдебни изпълнители, юрисконсулти, които са задължени да опазват професионална тайна, ще бъдат защитени при подаване на сигнали за нарушения на законодателство или актове на ЕС, застрашаващи или увреждащи обществения интерес.

Предлага се от разпоредбите на закона да могат да се ползват не само работниците и служителите, но и доставчиците на услуги.

Въвежда се алтернатива на документирането на устните сигнали, като към съществуващата възможност те да се записват във формуляр, се добавя и възможността да се архивират чрез запис на траен и позволяващ извличане носител.