Парламентарни делегации от тринадесет държави в Централна и Югоизточна Европа ще дискутират насърчването на иновациите в региона на среща, домакинствана от българското Народно събрание
©
Заседанието на Парламентарното измерение на Централноевропейската инициатива (ПИЦЕИ) ще започне на 17 май 2022г. в 9.30 часа в зала "Изток“ на Народното събрание с изказване на председателя на ПИЦЕИ и ръководител на българската делегация в организацията маг. инж. Деница Симеонова. Председателят на Народното събрание Никола Минчев ще приеме международните делегации и ще поздрави гостите в международната среща.
Участниците във форума ще бъдат приветствани и от председателя на Комисията по икономическа политика и иновации Мартин Димитров, министъра на иновациите и растежа Даниел Лорер, министъра на образованието и науката Николай Денков, от председателя на Българската национална асоциация за малък и среден бизнес Елеонора Негулова, както и от изпълнителния директор на Българската стартъп асоциация Недялко Дервенков.
В заседанието в София ще участват парламентарни делегации на тринадесет държави членки на ЦЕИ. Основната тема на форума е "Насърчаване на трансграничните научни изследвания и иновации в региона на ЦЕИ".
Трансграничното сътрудничество в областта на научните изследвания и иновации е стратегическа цел не само на Република България, но и на останалите държави-членки на ЦЕИ, а повишаването на степента на научната дипломация е един от приоритетите на Плана за действие на ЦЕИ за 2021-2023 г. За да се гарантира, че отворената наука функционира и че не съществуват пречки пред трансграничното сътрудничество между изследователите, е необходимо не само финансиране от ключови международни организации, но и намаляване на административната тежест за изследователите и разработване на ясна рамка, с която да бъдат въведени еднакви условия по въпроси като етичните и ориентираните към хората научни изследвания, справедливо третиране на интелектуалната собственост и реципрочен достъп до научноизследователски програми.
Съвместните усилия на парламентаристите в тази посока ще съдействат за намаляване на регионалната тежест, обединяване на ресурсите и постигане на по-голямо въздействие върху устойчивото развитие на държавите-членки на ЦЕИ.
В края на събитието делегатите ще приемат общ документ с насоки (Joint Statement), който ще служи за създаване на бъдещи съвместни политики за насърчаване на иновациите и науката в региона.