БСП е 134-годишна партия, тя има богато историческо минало, неразривно свързано с историята на държавата. Тя има настояще, но тя има и бъдеще. И от нас зависи заедно да изведем БСП към това ново бъдеще.

Това каза Калоян Паргов – кандидат за председател на БСП, по време на представянето на Програмното му обръщение, което е под мотото "Справедливост в действие“.

На събитието присъстваха президентът Георги Първанов, председателят на БСП – София Иван Таков, доц. Валентин Вацев, проф. Ваня Добрева, проф. Захари Захариев, проф. Димитър Иванов, проф. Светлана Шарекова, представителите на коалиционните партньори от "БСП – Обединена левица“ Александър Паунов, Александър Томов, Васил Точков, председатилят на Съюза на тракийските дружества Карисимир Премянов, световният шампион по бокс Кубрат Пулев и други.

"Спазването на устава, спазването на програмата, спазването на нашите решения е ключово, за да може да има справедливост. Така е и озаглавено моето програмно обръщение – Справедливост в действие“, обясни Паргов и допълни, че то е фокусирано върху глобалните трансформации, касаещи и националните проблеми, и партийните.

"В БСП тази дискусия винаги е била много силна, много бурна, много смислена, но като че ли в последните години я загърбихме“, изтъкна той.

Според него времето на тези трансформации налага друг дневен ред, не само за Европа, но и за България и в частност на БСП като част от България. "Би било умно и разумно да усетим полъха на вятъра, а този път, повярвайте ми, той духа в нашите платна и трябва да ги насочим така, че вятърът да ги издуе и да ни изведе в открито море“, каза Калоян Паргов.

За него е било важно първо да чуя мнението на членовете на партията в страната, техните предложения и виждания и чак тогава да ги събере на страниците на това Програмно обръщение.

"Много важен елемент от този документ е, че БСП е интелектуална партия. "Кой ако не БСП трябва да подкрепя културата? БСП беше най-интелектуалната партия, като че ли днес сме се деинтелектуализирали. Не говоря за деидеологизация, а за деинтелекуализация. Липсва ни достатъчно експертност“, счита кандидатът за председател на партията.

Той сподели и вижданията си за бъдещето на лявото в България: "Обединена левица може да бъде началото и в тази коалиция да стане още по-задълбочен, сплотен и тесен съюз, обединяващ ресурсите на всички леви партии, разбира се, като самостоятелни юридически субекти, но със съвместно управление и използване на тези ресурси“.

Доц. Валентин Вацев заяви, че би за Калоян Паргов за председател на БСП и изтъкна три причини, поради които си струва да се гласува за него.

"Първо, той е консенсусен кандидат, което значи че той отсега има голямо влияние и ще продължи да има голямо влияние и като председател, а партията има много остра нужда от потушаването на трибализма. Като всяка партия в криза, БСП се раздира от трибалистки битки – това са племена, които не се разбират, не се чуват, не общуват. На такива конгреси обикновено племената се сблъскват. Аз не съм доловил нито един белег на трибализъм в Калоян Паргов, а го познавам вече доста години. Той е не трибалистки кандидат за председател на партията и за ръководител. Трибализмът е много голям проблем на нашата партия. Аз се надявам той да помогне този проблем да бъде решен в реално време, а не в бъдеще“, категоричен бе доц. Вацев.

На второ място той посочи, че дадено от съдбата и от историята БСП да бъде континенталистка лява партия. "Аз не съм доловил нито един белег на атлантизъм в Калоян Паргов. Най-вероятно воден от логиката на ситуацията и на развитието, той ще бъде континенталистки председател, когато стане такъв“, счита Валентин Вацев.

"Днес Калоян е в ситуация на интелектуално превъзходство пред всичките останали, уважаеми разбира се, кандидати за председател на партията. Аз му пожелавам успех. Пожелавам му да остане консенсусен, но не комромисен кандидат. Консенсусът обединява общото. Аз му пожелавам да открие верния път към континенталисткото бъдеще на БСП, а не атлантическото минало, което надявам се си отива“, каза в заключение доц. Вацев.

Президентът Георги Първанов (2002 - 2012) в словото си каза: "Ние с Калоян твърде често сме на терена заедно – играем футбол и играем в един отбор. Обикновено сме в нападението и не съм броил кой повече голове е вкарал, това не е било важното. За нас важно е, че е имало взаимодействие и наистина отборна игра“.

Той припомни, че беше време, когато БСП се върна в мача и започна да печели избори след избори и накрая всички избори и в един момент всички власти бяха в ръцете на партията. Той изтъкна, че сега левите сили в България не бива да се оправдават само с това, че европейската левица, социалдемократическа левица, преди всичко, е в дълбока идейна криза.

"На нас това оправдание не ни върши работа. Трябва наистина да се върнем на тези позиции, на които бяхме и да печелим доверието на хората“, каза Георги Първанов.

"Така го направихме навремето, вярвам, че младите хора като Калоян, като Иван Таков, а тук виждам много други, ще могат да го направят по-добре и от нас навремето. Надявам се след това, което ни предстои през уикенда, вярвам, че спорове ще бъдат идейни и ще излезем от Конгреса по-единни и по-консолидирани“, пожела президентът Първанов.