Отварянето на досиетата на Държавна сигурност е изключително сложна задача в съвременността, тъй като всичко, което знаем за миналото, подлежи на дискусия в последно време. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" политологът Христо Панчугов.

"Става все по-трудно да се обединим около това какво е факт, какво е измислица, и какво е интерпретация върху този факт, става все по-трудно да се обединим и какви са методите, чрез които ние можем да стигнем до това какво е факт. И това отваря огромно пространство за спекулации, за създаване на страхове. Всеки опит да се изчисти миналото ще бъде изключително сложен", коментира той.

Според политолога е необходимо първо да се направи политическа оценка на това минало на базата на ценности, около които обществото се е съгласило, както и че евроатлантическите ценности: свобода, защита на личността и поставяне на първо място на човешкия живот, трябва да са в основата на интерпретацията на българската история: "Това са нещата, около които като общество трябва да се обединим. Тогава може да се интерпретира кои са тези български политици, български ценности, кои са тези български решения, които са ценели истински първо, националните ни интереси, второ, човекът като човек, и тогава вече да можем да даваме оценка на нещата, които ние познаваме като история. Когато започнем да ценим българската независимост от тази гледна точка – на възможността ние да постигаме българските национални интереси, тогава този разказ ще стане по-лесен.“

"Въпросът е в това, че около тази неяснота, около липсата на отваряне на тези досиета се създаде и неформална мрежа от зависимости на хора, които биват контролирани през своята принадлежност към Държавна сигурност – смята още Христо Панчугов - Беше създадена мрежа, която изкриви очакванията и наложи влиянието си върху политическите решения в България. Оттам се създаде това усещане за някаква външна сила, която взема решенията, оттам се създаде усещането за овладяна държава. Именно отварянето на досиетата в тяхната цялост и лустрацията, и поставянето на политическата оценка: че всички принадлежащи към онзи апарат, имат зависимости, които не са демократичните зависимости, от които имаме нужда, и на тях трябва да се сложи край. Неспособността на политическата класа да направи тази оценка произведе не само въпросните неформални влияния в българското общество, тя произведе и в момента усещането за това, че може би онези 45 години не са били чак толкова лоши.“ Според политолога Христо Панчугов носталгията по един престъпен режим е една от тежките последици от неспособността да се даде политическа оценка на комунистическия режим.

Ива ДОЙЧИНОВА