Току-що разбрахме, че правителството няма намерение да изпълни реформите, които са необходими за второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост. Това са трите антикорупционни закона основно. Това поставя под риск изпълнението на целия План за възстановяване и устойчивост. Това заяви народният представител Асен Василев от ПП-ДБ в кулоарите на парламента. 

Той заяви, че по ПВУ са договорени 11,7 млрд. лева, като само 1,8 млрд. лева са разплатени.

"Това са проекти, които са договорени и са в процес на изпълнение под една или друга форма. Има огромно забавяне по част от проектите", отбеляза той.

"Истинският въпрос е защо кабинетът не иска да приеме антикорупционното законодателство и тези средства да влязат в българската икономика, при условие че има договорени проекти за 11,7 млрд. лева. Това е санирането, това са влаковете, това са медицинските хеликоптери, това са средства за енергетиката, за стем кабинети за училищата, за нова апаратура в болниците", отбеляза той. 

По думите му през миналата седмица е имало среща между българското правителство и българския парламент и експерти на Европейската комисия, на които е било заявено, че до юни месец трябва да се приеме антикорупционното законодателство, за да не бъде загубено второто плащане, но и да има Антикорупционна комисия, без политически назначения. 

"Като го чуха, изведнъж отписаха ПВУ-то", заяви Василев. 

Той отбеляза, че ако кабинетът се отказва от европейските средства, то бюджетът за 2025 година трябва да бъде изтеглен и прекроен, тъй като в него има заложени пари от ПВУ. 

Кирил Петков определи като "безумие и лицемерие" отказването от парите от Плана за възстановяване и устойчивост. 

"Днес чухме, че едва ли не правителството на Кирил Петков е сложило тези реформи по някаква своя инициатива. Точно обратното е - изрично условие от самото начало е, че ако България не направи необходимите реформи, тези пари няма как да ги получи", коментира Денков. 

Той бе категоричен, че от опозицията трябва да върнат темата с Плана за възстановяване и устойчивост към управляващите. 

"Защо си минирате бюджета и го взривявате? Давате ли си сметка, че България казва на цялата европейска общност "Ние всъщност не искаме да си реформираме правосъдието, защото ни е страх да имаме работеща правосъдна система". Всичко това е сложено в момента на масата", заяви съпредседателят на групата на ПП-ДБ.