ПП-ДБ и "Възраждане" ще следят за кворума в зала при гласуването на промените в ЗСВ. БСП смятат, че процедурата за Сарафов трябва да бъде прекратена
© Булфото
"Пленарна зала ще реши окончателно. Оттам нататък президентът ще реши как да упражни своите правомощия (бел. от ред. - дали да подпише указ, или не , ако Сарафов бъде избран от Пленума на Висшия съдебен съвет)", каза Надежда Йорданова.
Тя увери, че при гласуването в зала на промените в Закона за съдебна власт цялата група на ПП-ДБ ще присъства.
Според "Възраждане" спирането на процедурата за избор на нов главен прокурор зависи единствено от текста в параграф 35 от законопроекта.
"Единственото предложение, на което остана да се крепи цялата същност този законопроект, е това, че неприключили с издаден указ на президента процедури се прекратяват.
Вие видяхте, че беше назначен нов заместник на главния прокурор само преди няколко дни, така че дори и да се прекрати процедурата, ако ние не уредим възможността да бъдат отстранявани и заместниците на временно изпълняващия функциите, каквото предложение бе направено вчера и бе отхвърлено с 11 на 12 гласа, то реално почти нищо не се променя", заяви народният представител Петър Петров от "Възраждане" след заседанието на правната комисия днес.
Той каза още, че от събитията днес в комисията станало ясно, че има политическа договорка.
"Гласуването днес в комисия е вследствие от политическа договорка между ГЕРБ, БСП и "ДПС-Ново начало", смята Петър Петров.
Народният представител допълни, че вниманието трябва да бъде насочено към кворума в зала утре и дали няма да има народни представители, които да отсъстват по време на гласуванията на текстовете.
От "БСП-Обединена левица" заявиха, че трябва да бъдат прекратени правомощията на Борислав Сарафов, а процедурата на нов главен прокурор трябва да бъде "абсолютно прозрачна".
"Ако се следва общественото мнение, би следвало ВСС да не продължава процедурата, тъй като е явна и видна волата на народните представители - вие видяхте днес начина на гласуване при Преходните и заключителните разпоредби (бел. от ред. - параграф 35 от законопроекта за ЗСВ)", смята Мая Димитрова, която председателстваше днес заседанието на Комисията по конституционни и правни въпроси.
По думите ѝ Закона за съдебната власт не трябва да се коригира "на парче", а да има цялостни промени в закона.
"Ние сме категорични, че тази процедура не точно да не бъде доведена до край, а да не бъде извършвана. Всички сме свидетели, че обществото няма доверието", каза още депутатът от "БСП-Обединена левица".