ПП-ДБ заявиха, че предстоят дебатите в пленарна зала относно това дали ще бъдат приети законови промени в Закона за съдебната власт, с които да бъде блокирана процедурата по избор на Борислав Сарафов за главен прокурор. 

"Пленарна зала ще реши окончателно. Оттам нататък президентът ще реши как да упражни своите правомощия (бел. от ред. - дали да подпише указ, или не , ако Сарафов бъде избран от Пленума на Висшия съдебен съвет)", каза Надежда Йорданова.

Тя увери, че при гласуването в зала на промените в Закона за съдебна власт цялата група на ПП-ДБ ще присъства.  

Според "Възраждане" спирането на процедурата за избор на нов главен прокурор зависи единствено от текста в параграф 35 от законопроекта.

"Единственото предложение, на което остана да се крепи цялата същност този законопроект, е това, че неприключили с издаден указ на президента процедури се прекратяват. 

Вие видяхте, че беше назначен нов заместник на главния прокурор само преди няколко дни, така че дори и да се прекрати процедурата, ако ние не уредим възможността да бъдат отстранявани и заместниците на временно изпълняващия функциите, каквото предложение бе направено вчера и бе отхвърлено с 11 на 12 гласа, то реално почти нищо не се променя", заяви народният представител Петър Петров от "Възраждане" след заседанието на правната комисия днес. 

Той каза още, че от събитията днес в комисията станало ясно, че има политическа договорка. 

"Гласуването днес в комисия е вследствие от политическа договорка между ГЕРБ, БСП и "ДПС-Ново начало", смята Петър Петров. 

Народният представител допълни, че вниманието трябва да бъде насочено към кворума в зала утре и дали няма да има народни представители, които да отсъстват по време на гласуванията на текстовете. 

От "БСП-Обединена левица" заявиха, че трябва да бъдат прекратени правомощията на Борислав Сарафов, а процедурата на нов главен прокурор трябва да бъде "абсолютно прозрачна". 

"Ако се следва общественото мнение, би следвало ВСС да не продължава процедурата, тъй като е явна и видна волата на народните представители - вие видяхте днес начина на гласуване при Преходните и заключителните разпоредби (бел. от ред. - параграф 35 от законопроекта за ЗСВ)", смята Мая Димитрова, която председателстваше днес заседанието на Комисията по конституционни и правни въпроси. 

По думите ѝ Закона за съдебната власт не трябва да се коригира "на парче", а да има цялостни промени в закона.  

"Ние сме категорични, че тази процедура не точно да не бъде доведена до край, а да не бъде извършвана. Всички сме свидетели, че обществото няма доверието", каза още депутатът от "БСП-Обединена левица".