Внесохме предложение за промени между първо и второ четене на Закона за противодействие на корупцията, който бе приет на първо четене в края на юни и в който са заложени идеите за новия антикорупционен орган. Това обяви председателят на правната комисия в парламента и депутат от ПП-ДБ Стою Стоев пред журналисти в кулоарите на Народното събрание. 

В тази една седмица, в която удължихме срока, успяхме да убедим колегите от ГЕРБ да ревизират голяма част от предложенията си, към които имаме притеснения. Голяма част от предложенията в проекта, който внесохме са във връзка с подобряване на цялостния механизъм за независимост на Комисията - как се съставя и функционират отделните вътрешни звена, така че да се гарантира по-голяма независимост. Структурната цялост на ДАНС да се запази и да може да постигнахме най-добрите европейски практики и да отговорим на всички изисквания,които са по ПВУ, защото такива съмнения се появиха във връзка с приетия на първо четене законопроект.

Промените около, които е постигнат консенсус са в три аспекта:

- как се съставя комисията, с какво мнозинство се избират членовете, дали трябва всяка парламентарна група да има представителство, по-малък брой на членовете, за да може да се гарантира оперативността на тази комисия 

- част от ресурсите на ДАНС да преминат към новосформираната комисия

- дали всички важни решения да преминават през комисията като орган или ще има оперативно самостоятелност и на служителите в дирекциите

По думите му ДАНС единствено е като тема в КПКОНПИ, защото беше разписано, че част от тази агенция ще премине в комисията за противодействие на корупцията, което Стоев посочи, че желае да бъде ревизирано като предложение. "Не става въпрос за промяна на службите, а за конституиране на изцяло нова комисия и България да има най-сетне действащ антикорупционен орган, какъвто последните години не сме имали. 

"Надявам се позицията, по която постигнахме разбирателство - няма да има квоти за отделните партии, ще бъдат трима или петима членовете на комисията с 6 години мандат, с ротационен принцип на председателстване и по-голямо мнозинство за избор", обясни Стоев.