Овцевъд: Тази година никой не търси агнета – работата e на зор. Купувач: "Не държа месото да е българско, цената не е важна!"

© NOVA
Вече 20 години Али отглежда овце в плевенското село Градище. "Тази година никой не търси агнета – работата e на зор. 150 агнета имам за даване, днес да дойде човек, давам ги, но да даде цена", казва овцевъдът.
И е категоричен – вносът подбива цените. "Нашите търговци как да купят от нас, за да го продават – трябва да го купят на 7-7.50 лева, за да може да се конкурира с вносното месо.
Внос от Македония, от Нова Зеландия Миналата година на 12 лева сме продавали", посочва още той.
Още в четвъртък в ефира на Здравей, България по NOVA от асоциацията на овцевъдите обърнаха внимание: 350 тона дълбоко замразено агнешко с произход – Нова Зеландия – е на българския пазар. От Агенцията по храните потвърдиха количеството, но не и обвиненията за пропуски на етикета. Отново в ефира на сутрешния блок на NOVA опитаха да обяснят – какво означава надписът "Произведено на“:
"Надписът "Произведено на" върху етикета показва датата на размразяване – тогава, когато месото е поставено в опаковката", обясни д-р Кремена Стоева от дирекция "Контрол на храните" към БАБХ.
От овцевъдната асоциация контрираха – европейският регламент посочва какво е задължително за всеки етикет. За замразеното месо има допълнителни изисквания. "При замразено месо се обявява датата или на замразяване, или на първо замразяване Тук въпросът е дали БАБХ и КЗП ще направят обстойно проверки, ще изтеглят, ще възбранят това месо, защото тази информация е задължителна. Може да се окаже, че това месо е замразено за първи път преди 8 години", каза Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация.
NOVA направи проверка в магазините - какво има и какво се търси.
"Тука за малките вериги, малките магазини – само българско месо – големите вериги те имат замразени, вносни и такива неща. Това агнешко месо е от Сандански, от Кърджали.
По-скъпо е ама е по-вкусно, като е замразено – друг е ароматът на месото", споделя Мохамед, който е собственик на месарница от 30 години.
"Не държа да са български, не е важна цената. Важното е да е прясно месото, веднъж в годината се купува и трябва да се хареса на семейството", казва Кети Генова, която е купувач.