Припомняме, че през септември Бояна - египетският лешояд, чиято история развълнува хиляди хора по света, бе намерен мъртъв със следи от огнестрелна рана в района на гр. Джебел. Тя бе първият египетски лешояд, излюпен в европейски зоопарк, освободен и сформирал двойка в дивата природа на България. Установя
©
ването на смъртта на Бояна стана, след като екип на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) засече "тревожен сигнал“ от GPS предавателя, с който бе маркиран лешояда при своето освобождаване в дивата природа.Воденото досъдебно производство се наблюдава от Окръжната прокуратура в Кърджали, а разследващите органи са от Районно управление – Момчилград.
Египетският лешояд е световно застрашен вид и най-бързо намаляващата хищна птица в Европа. Видът е защитен и неговото преследване попада под разпоредбите на Наказателния кодекс, който предвижда наказание лишаване от свобода до 5 години и глоба от 5 000 до 20 000 лева.
За последните две години това е вторият случай на бракониерство над лешояд в област Кърджали след като черен лешояд бе прострелян и по-късно загина от раните си. Миналата година друг случай разтърси природозащитната общност не само у нас, но предизвика отзвук и в Европа – в Разград заловиха бракониер, в чийто дом бяха открити замразени трупове и препарати на над 20 вида защитени птици и бозайници. Престъпленията срещу дивата природа причиняват значително намаляване на биологичното разнообразие и могат за миг да обезсмислят години усилия за опазване на даден вид.
БДЗП и Зелени Балкани полагат усилия за спасяването на египетския лешояд от изчезване чрез мащабен проект "Нова надежда за египетския лешояд“ (LIFE16 NAT/BG/874), който обединява усилията на повече от 20 организации в 14 държави в Европа, Близкия Изток и Африка.