Отец Кусан Хадавян с послание за арменския Великден: Нека не губим вяра в доброто
©
"Тази година на тридесет и първи март за нас арменците, арменския народ хоризонтите са осветени с благата на светото възкресение, което благославят небесните ангели, а на земята величаят всички обнадеждени човешки души.
Днес човечеството е изправено пред огромни изпитания, нечовешки страдания и дни, изпълнени с тревожност и нечовешки болки. Застанали пред тази действителност дали не е време разочаровани множества да обърнат лицата си към опразнения Божи гроб и към бликащата от него светлина.
Отправяме своята молитва към всемилостивия спасител Христос да освети пътя на България, да заякчи душите и сърцата ни със светлината на своето животворно възкресение.
Нека арменци и българи с христовото светло възкресение оправдани с вяра да имаме мир в Бога и да се гордеем в нашето страдание, защото знаем, че от страданието се ражда търпене, от търпението - житейски опит, от опита - надежда, а тя никога не гасне, защото божията любов е в сърцата ни посредством светия дух".
Отец Кусан обясни, че и при арменците основните символи на празника са червеното яйце и козунака. Службите в храма в повечето случаи са на арменски език.
Армения е първата държава, приела христовата вяра, каза още протойерей Кусан Хадавян. Това се е случило през триста и първа година по времето на свети Григорий просветител. Българската православна църква също почита този светец. Празникът му е всяка година на тридесети септември.
Отец Кусан обясни и защо арменската църква се нарича апостолическа.
"Семената на християнството са посети по земите на Армения още през първи век от светите апостолите Вартоломей и Тадей, които са били христови ученици. Затова се нарича Арменска апостолическа православна света църква", разказа отецът.
Той разясни и каква е разликата между арменската църква и останалите християнски, както и кога и кои са създателите на арменската азбука.
Кусан Хадавян обича изкуството във всичките му форми. Самият той е издал стихосбирка на арменски и не само това.
Духовникът обясни и откъде идва израза: "Оплачи се на арменския поп".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.