Отбелязваме Световния ден на околната среда 5 юни с посланието "Да победим замърсяването с пластмаса"
©
Светът е залят от пластмаса. Всяка година се произвеждат повече от 400 милиона тона пластмаса, като половината от тях са проектирани да се използват само веднъж. От тях по-малко от 10 процента се рециклират. Приблизително 20 милиона тона от пластмасовите изделия попадат в езера, реки и морета. Днес пластмасата задръства нашите сметища, изтича в океана и се изгаря в токсичен дим, което я прави една от най-сериозните заплахи за планетата.
#BeatPlasticPollution поставя фокус върху стъпките, които правителствата и бизнесът предприемат, за да обединят усилия за разрешаване на тази криза. Световният ден на околната среда мобилизира действия от всяко кътче на света с напомнянето: Време е да ускорим прехода към кръгова икономика. Време е да победим замърсяването с пластмаса.
Министърът на околната среда и водите Росица Карамфилова ще поднесе приветствие по повод празника по време на Годишното информационно събитие на Оперативна програма "Околна среда 2014-2020“, което е част от честванията за Световния ден на околната среда и ще се проведе на 5 юни (понеделник), от 18,00 часа в Южния парк в София, вход от ул. "Нишава“.
Съпътстващите празнични събития в столицата са детски музикално-театрален спектакъл на 4 юни (неделя) от 10,30 ч. на лятната сцена на Зоологическа градина – София, организиран от Изпълнителната агенция по околна среда с партньорството на Театрална къща "Мариета и Марионета“, както и откриване на фотоизложба "Опазване на дивата природа“ на 5 юни (понеделник) от 15,00 часа, на постаментите пред Кино "Кабана“, НДК, осъществена от РИОСВ – София в партньорство със Столична община.
Световният ден на околната среда се координира от Програмата на ООН за околна среда (UNEP) и се провежда ежегодно от 1974 г. насам, като се е превърнал в най-голямата глобална платформа за популяризиране на действия, свързани с опазването на околната среда. През 2023 г. той ще покаже как страните, бизнесът и хората се учат да използват материала по-устойчиво, предлагайки надежда, че един ден замърсяването с пластмаса ще остане в историята.