Oтбелязваме 144 години от Освобождението на България
© pixabay.com
Около 17 часа на тази дата през 1878 година в Сан Стефано представителите на Русия и Турция подписват мирен договор, който слага край на Руско-турската освободителна война (1877-1878 г.). Според договора се създава автономно, трибутарно българско княжество с християнско правителство и народна милиция. Окончателните граници на Княжеството трябва да се определят от смесена руско-турска комисия, но предварително се уточнява, че територията на България ще обхваща земите от река Дунав по новоустроената сръбска граница и оттам по западната граница на казите Враня и Куманово, по Кораб планина до Черни Дрин, откъдето границата се спуска на юг, включвайки Качаник, Тетово, Гостивар, Галичник, Дебър, Струга, Охрид, Охридското езеро, Корча, достигайки до пл. Грамос. След което върви на изток до устието на р. Вардар и оттам до Орфанския залив, като Костур и Воден остават в България, а Солун и Халкидическия п-в - в Турция. Оттук границата минава по брега на Егейско море до Булугьол, като Кавала остава в България, след което извива на север до Родопите и на изток до Мидия и Черно море, като Ксанти, Смолян, Кърджали, Лозенград, Люлебургаз и Малко Търново остават в България. Според договора начело на държавата трябва да застане княз, който да бъде избран от народа, утвърден от Високата порта и одобрен от Великите сили. Събрание от избрани български първенци трябва да обсъди и приеме основния закон на страната. С цел подпомагане на българския народ в началните стъпки на неговото държавно управление се предвижда в страната за срок от две години да остане временно руско управление. Османската империя няма право да държи турски войски в Княжеството. Уточняват се въпросите, свързани с наличието на османски държавни, обществени и лични имоти в България. Третира се плащането на годишен данък.
На база на Санстефанският мирен договор Румъния, Сърбия и Черна гора узаконяват своята независимост. Румъния получава Северна Добруджа, срещу което отстъпва Южна Бесарабия на Русия. На Сърбия е дадена Нишка област. Също на база на мирния договор в о. Крит трябва да влезе в сила Органическият устав от 1868 г. Босна и Херцеговина получават административна автономия. Урежда се корабоплаването през Босфора и Дарданелите. През тях свободно могат да преминават в мирно и военно време търговски кораби на неутралните държави.
Днес, в празничния ден военнослужещи от Сухопътните войски, Военновъздушните и Военноморските сили и от Съвместното командване на специалните операции ще участват в ритуалите по издигане на националния флаг и в поднасянето на венци и цветя пред паметниците на загиналите за Освобождението на България в градовете: Белене (от 09.30 ч. в Парка на признателността пред Паметника на загиналите във войните беленчани), Свищов (от 11.00 ч. на площад "Свобода“ в града), Ловеч (от 10.30 ч. на площад "Тодор Кирков“), Елин Пелин (от 19.00 ч. на площад "Независимост“ тържествена проверка (заря) ), Горна Оряховица (от 11.00 ч. в центъра на града), Благоевград (от 10.30 ч. на площад "Македония“), Сандански (от 11.00 ч. в центъра на града), Враца и Бяла Слатина (от 11.00 ч. на централните площади в градовете), Стара Загора (от 10.30 ч. започват тържествата в града), Димитровград (от 10.00 ч.), Хасково (от 11.00 ч.), Ямбол (от 10.00 ч. пред община Ямбол и от 10.30 ч. пред Паметника на героите, дали живота си за национално Освобождение), Чирпан (от 10.30 ч. пред паметника на освободителите), Сливен (от 11.00 ч. на пл. "Хаджи Димитър“), Смолян (от 11.00 ч. пред паметника на борците за свобода на площад "Възраждане“ в кв. Устово), Асеновград (от 10.30 ч. пред паметника на прапоршик Вишняков в двора на църквата "Свети Димитър“), Пловдив (от 13.30 ч. военнослужещи ще поднесат цветя в Централните гробища, а от 18.30 ч. представителни военни части ще участват в тържествената проверка (заря) на площад "Централен“ в града), Русе (от 11.00 ч. пред паметника на площад "Свобода“), Варна (тържествата започват от 10.00 ч на пл. "Св.св. Кирил и Методий“ с издигането на националния флаг и завършват с тържествена проверка (заря) от 19.30 ч. на пл. "Св.св. Кирил и Методий“ в гр. Варна), Добрич (10.00 ч. пред мемориален комплекс "Хан Аспарух“ и костницата на загиналите в Освободителната война), Дългопол ( от 18.30 ч. тържествена проверка (заря) на централния площад в града), Созопол (от 10.30 ч. на централния площад в града), Бургас (от 11.00 ч. на пл. "Атанас Сиреков“ и от 11.30 ч. пред паметника на руските войни), Черноморец (от 11.30 ч. на централния площад) и Плевен (от 11.00 ч. ритуал по полагане на венци и цветя пред костницата-мавзолей "Свети Георги Победоносец“ града). Военнослужещи ще участват и в ритуалите по полагане на венци и цветя пред паметниците на загиналите за освобождението на България в селата Столетово, Марково и Крумово.