От лидер към дъното на класацията: Каква е причината българското вино да губи позиции на пазара?
©
За съжаление, тенденцията рязко се обръща през последните 20 години и след 2007 г. България ежегодно губи позициите си на този престижен пазар.
Какви са причините за това?
Отговорът на този въпрос дава Никола Зикатанов, който е собственик на винарна край Мелник.
"Предизвикателствата са много. Едно от тях е демографската криза, която унищожава перспективата пред селскостопанското производство като цяло. Няма работна ръка както за по-простите, така и за по-сложните операции. Политиците трябва да намерят решение за този проблем, иначе вървим към катастрофа", обясни той.
Друго предизвикателство пред винарите са климатичните промени, които не се ограничават само с това, че въглеродният диоксид расте и температурата се повишава.
"Трябва да намерим начин да се борим с последиците от това глобално затопляне. Няма да можем да го спрем, но трябва да можем да се борим с новите вируси и бактерии, които идват и нападат земеделските растения. Трябва да се борим с животински видове, които идват като нови вредители. В същото време наблюдаваме, че в ЕС има политика да се ограничава употребата на определени препарати за растителна защита", каза още Никола Зикатанов.
По думите му в България не само няма специалисти по растителна защита, но и когато препаратите се променят, много трудно производителите се справят.
Административното управление също е проблем за сектора.
"Има един повик за дигитализация на много от процесите. След време може би ще улеснят държавната администрация и нас, но към момента създават доста пречки и е трудно", коментира пред bTV винопроизводителят.
Според него не е невъзможно лошата тенденция за България да се промени, но трябва да се работи на всички нива.