Омбудсманът настоя "Топлофикация" да компенсира гражданите, ако свали градусите на топлата вода
© ОМБ
"Смятам за напълно недопустими плановете, съобщени от г-н Валентин Терзийски, член на Надзорния съвет на "Топлофикация София“ ЕАД, дружеството да премине към по-нискотемпературни режими, като понижи температурата на топлоносителя от 60°C на 50°C - 55°C. Обръщам внимание, че според собствената оценка на г-н Терзийски, ефектът от такова понижение на температурата ще бъде минимална икономия на природен газ“, пише общественият защитник.
Проф. Диана Ковачева подчертава, че продавачът е задължен през неотоплителен период да подава топлинна енергия с параметри на топлоносителя при водните топлопреносни мрежи, в съответствие с поддържането на температурата на подгрятата вода за горещо водоснабдяване 55 на изхода от подгревателя към сградната инсталация - чл. 14, ал. 4 от Общите условия за продажба на топлинна енергия за битови нужди от "Топлофикация София“ ЕАД на клиенти в град София.
Омбудсманът допълва, че температурата на подгрятата вода се измерва на изхода на подгревателя за битово горещо водоснабдяване, а при липса на измерване се приема температура 55 °С - чл. 68, ал. 5 от Наредба № Е-РД-04-1 от 12 март 2020 г. за топлоснабдяването.
Проф. Ковачева настоява за становище, тъй като по силата на чл. 76 от Закона за енергетиката, КЕВР има задължението да проконтролира заявеното от представителя на "Топлофикация София“ намерение за влошаване качеството на БГВ, включително и за изпълнението от страна на лицензиантите на изискванията за сигурност на доставките на топлинна енергия или природен газ.