Огнян Тодоров: 25 регионални музеи в страната чакат 1.9 милиона лева от Министерство на културата
© YouTube
"През изминалата година Сдружението успя да издейства за гилдията 5,5 милиона от държавния бюджет, насочени към проекти за модернизиране на българските музеи и на експозициите. Министерството на културата обяви сесия за финансиране. 126 музея спечелиха проекти, като 1,9 милиона – третата сума, в края на годината не бяха разплатени към колегите, които са спечелили проекти и имат подписани договори с Министерството, независимо че парите бяха целево отпуснати от Министерството на финансите, със съответното постановление на Министерски съвет и със съответния лимит, който е към Министерство на културата. Парите по незнайни причини бяха пренасочени за погасяване на задължения на сценични изкуства", съобщи Огнян Тодоров.
Според него това е съвършено нередно. Заради сценичните изкуства не е стигнал лимитът на Министерството, за да плати средствата на музеите.
"Имах разговорс министъра на финансите от служебното правителство миналата седмица, и с различни заместник-министри. За момента няма вариант за решаване на тази ситуация, защото Министерство на финансите не могат втори път да отпуснат средства за едно и също нещо, което е нелогично", поясни Тодоров.
Проблемът трябва да бъде решен в структурата на Министерството на културата. Очакванията на музеите са това да направи новият министър.
Огнян Тодоров каза още, че няма обяснение защо са били отклонени парите. Ще текат проверки и прехвърляне на топката. Засега не се знае кой точно е постановил това, кой е допуснал тази грешка.
"Но е абсолютно безумно и недопустимо това нещо! Така или иначе, ние имаме подписани договори, колегите са си спечелили проектите и те са длъжни да ги разплатят тези средства. Как и кога ще се случи това не е ясно, но това ще се отрази и на самите проекти", посочи още Тодоров.
Природонаучният музей в Пловдив също има неразплатени средства по големия проект за 160 000 лева. Все още няма финансиране по него. Етнографският музей в Пловдив също е потърпевш. Общо 25 регионални музея в страната са потърпевши по тема 3, която е с най-голямо финансиране.
"Ние от Сдружението сме много активни Със сигурност няма да спрем, докато не бъде решен проблема. Просто не трябва да се случват такива неща. Те са абсурдни!", каза още Огнян Тодоров.
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | |||||
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 |
24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
Утре студът се завръща с пълна сила
22:33 / 04.02.2025
Силно земетресение и в Румъния, епицентърът е само на 200 км от Б...
21:35 / 04.02.2025
Пламен Павлов: Пречките за съвместни чествания на годишнини между...
21:07 / 04.02.2025
Росен Желязков: България е ангажирана да продължи своята всеобхва...
20:38 / 04.02.2025
Министърът на туризма обсъди ключови теми за туристическия бранш ...
19:58 / 04.02.2025
МВнР с призив към българите в земетръсната зона в Гърция!
19:19 / 04.02.2025
Актуални теми