Градската среда, начините, по които един град е организиран, пътищата, по които можем да се свържем, местата, на които можем да се свържем, на които работим и почиваме въплъщават начина, по който е организирано обществото. Това каза преподавателят във Философския факултет на Софийския университет Огнян Касабов в предаването "Човекът на фокус“ на Радио "Фокус“. 

По думите му общият поглед върху начина, по който един град се организира, отсъства в София или ако присъства, той е силно ориентиран към бизнеса.  

Огнян Касабов посочи, че градът се разраства към Витоша, вместо в северна посока, където условията за урбанизация са далеч по-подходящи. "София пълзи нагоре с всички големи проблеми на това разрастване и със създаването на гета за богати, които са също толкова дезорганизирани, липсва всякаква инфраструктура“, посочи той.  

Той отбеляза, че панелните квартали в сравнение с новите се оказват много добре организирани, планирани в цялост, с пространство между блоковете и необходимата инфраструктура, места за разходка и срещи.  

Огнян Касабов отбеляза, че София все още е един много зелен град, с много паркове и зеленина по улиците. "Това е един потенциал, който ние подяждаме. Този прословут зелен коридор, който би трябвало да продухва котловината, постепенно бива запушен от новите строителства около болница "Токуда“, "Кръстова вада“ и "Манастирски ливади“, коментира той. 

На 16, 17 и 18 юни 2023 г. в Съюза на архитектите в България за втори път ще се проведе форум "Градът на бъдещето, бъдещето на климата: градски кризи на късния капитализъм“. Йордан Касабов е един от организаторите на форума, а лектори ще бъдат както чуждестранни, така и български специалисти. Сред тях са и хора от екипа на "Спаси София“, отбеляза той. Той е посветен на застрояването на градовете, презастрояването и регулацията, градските пейзажи и Зеленият преход и индустриалния град.