"Средства по Плана за възстановяване и устойчивост са предвидени за всяко едно училище, независимо от това къде се намира и колко деца се обучават в него. Ние трябва да полагаме грижи както за големите училища, така и там където имаме по 250-300 ученици" заяви на брифинг пред журналисти министърът на образованието и науката проф. Сашо Пенов след работна среща "STEM центрове и иновативна образователна среда“ в НДК с директори на училища от цялата страна, предава репортер на "Фокус". "Тези училище съществуват. Там също ходят наши деца, там също имаме учители, които са се отдали на тази професия", допълни той.

Той беше категоричен, че всяко училище в България, чрез средства по Плана за възстановяване и устойчивост, може да подобри своята учебна среда, изграждайки STEM центрове. 

"До 2026г. трябва да се реализира проектът. Ние, като изпълнителна власт, търсим синхрон на всички дейности по Плана за възстановяване и устойчивост, така че да може тези средства, които се инвестират, да дадат ефект върху цялата образователна среда и върху мерките, които са насочени към реализацията на младите хора на пазара на труда", каза Пенов.

По думите на вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Лазар Лазаров вече има STEM центрове в много училища.

"Добавената стойност на проекта е изграждане на STEM центрове във всички училища", подчерта Лазаров.

"Някои директори, харесвайки инициативата, със собствени средства също на своите училища изградиха такива STEM центрове", обясни образователният министър Пенов.

Той сподели, че дори тези училища могат да кандидатстват по проекта.

Министърът на образованието и науката уточни още, че средствата от Плана за възстановяване и устойчивост са за материалната среда, а от оперативната програма "Образование" ще има средства за обучение на преподавателите.