Парламентът разглежда на първо четене предложенията за изменение и допълнение на Закона за данъците върху физическите лица, предаде репортер на "Фокус“.

Законопроектът бе приет със 102 гласа "за", 41 бяха "против", а 18 се въздържаха. 

Той е част от данъчните закони, внесени от Министерския съвет. Промените предвижат премахването на възможности за некоректно тълкуване и прилагане на закона, както и създаването на мерки за предотвратяването на избягване на данъчно облагане.

Промените предвиждат чуждестранните физически лица да бъдат облагани с по реда на Закона за данъците върху физическите лица само за доходи от източник в страната.

Въвеждат се и нормативно признати разходи за доходите от продажба или замяна на финансови активи, включително виртуални карти – 10% при определянето на облагемия доход от продажба или замяна на финансови активи и чуждестранна валута. Виртуалните валути пък се определят като финансов актив.

Друг текст пък посочва, че работодателите ще трябва да предоставят информация за необлагаемите доходи (бел. от ред. – ваучери за храна, командировъчни, пътни средства за сметка на работодателя, квартирни пари и други). Целта е да се установи действителния доход от за извършения труд и да се избегне заплащането на част от заплатата под формата на "необлагаем доход“.

Със законопроекта се предвижда и разширяването на понятието "трудови правоотношения“, като се прибави и наемането на хора, без да е сключен трудов договор. Идеята е да се прекъсне "прикриването“ на сключването на граждански договори с цел укриване на действителния размер на облагаемия и осигурителния доход, като се внасят такива с по-малък размер.

Друга промяна пък изисква неопределените допълнителни парични плащания да се облагат с данък. Това на практика означава, че бакшишите ще бъдат облагани с данък.

Дебатите

Павела Митова от ИТН заяви, че гражданските договори са направени за изпълнението на определна работа за конкретен срок. Ако бъде прието предложението гражданските договори да бъдат приравнени към трудовите, това означава, че възложителят и изпълнителят ще плащат данъци осигуровки върху разходите.

От БСП заявиха, че промените са "недомислени, трудноосъществими и неприемливи". Те смятат, че няма как бакшишите да се облагат с данък. Според Георги Гьоков това не може да бъде мярка за изсветляване на икономиката. 

Любен Дилов от ГЕРБ-СДС също бе критичен към предложението за облагане на бакшишите. Той определи мярката като "смайваща" и подчерта, че правителството не е предвидило никакви средства за сектор "Туризъм" по ПВУ.