Новата наредба на Столична община за приема в детските градини не прави никакви съществени изменения в начина, по който ще се класират децата. Това каза Пламена Николова от Национална мрежа за децата в предаването "Денят на фокус" на Радио "Фокус".  

Тя посочи, че има малка разлика с преимуществото за уседналост по адрес, като след първото касиране ще бъде по-трудно за децата, които не са от съответния район по адрес, или децата с точки по социални критерии да изпреварят тези, които живеят в района.  

"За едно средностатистическо семейство с две деца, които не са породени, получава максимумът от точки, ако родителите са работещи, имат адрес в района и уседналост над 3 години. Това се отнася за детските градини, за яслите не важи", обясни Николова.  

Тя посочи, че въвеждането на задължително предучилищно образование за 4-годишните е прието още през 2018 г. в стратегия на Министерство на образованието и е факт в общините, които могат да осигурят места за децата в тази възрастова група. "Община София обаче, тъй като години наред не можеше да осигури места, отлагаше момента, в който трябва да влезе в действие тази наредба. За съжаление обаче по нищо не личи, че общината е решила проблема с местата за 4-годишните и наистина е въпрос как те ще бъдат приемани и записвани, след като вече се смята, че е задължително те да посещават градина. Решението за 5- и 6-годишните да посещават предучилищна форма на образование в училищата е донякъде компромис", обясни Николова. 

По думите ѝ вариантът да бъде увеличен броят на децата в детските градини в тази възрастова група не е решение. "Това отново ни връща на въпроса решаваме ли проблема, като препълваме групите, за чието намаляване се борехме четири години. Така че не, няма места за 4-годишните", категорична бе Николова.  

Единственото възможно решение според нея е всички неприети в детски градини деца да получават някаква сума под формата на ваучер, която семейството да може да използва само и единствено за услуга за грижа за детето.

"Дали ще бъде общинска градина, дали ще доплащат за частна, дали ще се организират в кооператив, в детски център – това е единственият начин да се премахне товарът върху общинските детски градини. За съжаление, тази мярка досега не е сработила никъде. Дори да има ударен строеж на детски градини, те не могат да компенсират миграцията в големите градове, и е необходима друга, по-радикална промяна", заяви още Николова.