Нова функционалност в НЗИС намалява грешките при изписване на е-рецепти
© Министерство на транспорта, ин
Важно е да се отбележи, че системата само предупреждава аптеките за грешката при изписването на рецептата и от магистър-фармацевта зависи дали ще изпълни предписаните медикаменти. В случай, че откаже да изпълни е-рецептата, фармацевтът задължително трябва да впише основанието за отказ, използвайки квалифициран електронен подпис (КЕП). Когато се откаже електронна рецепта, основанието за отказ се визуализира в НЗИС и лекарят, изписал медикаментите, може да анулира сгрешената рецепта и да издаде нова.
Разработената функционалност за намаляване на грешките е съгласувана с Българския фармацевтичен съюз, НЗОК и Министерство на здравеопазването и е в съответствие с текстовете в Националния рамков договор.
Общият брой на издадените през НЗИС електронни рецепти достигна близо 14 млн. Централизираната онлайн система за предписване и отпускане на лекарствени продукти беше изградена от "Информационно обслужване“ АД в рекордно кратки срокове и пусната в експлоатация в началото на февруари 2021 г. Анулирани едва 912 електронни рецепти, а средно на ден се издават по около 40 000. Модулът "е-рецепта“ се използва ефективно от над 2 700 аптеки в цялата страна и близо 3 700 фармацевти. Общият брой на лекарите, които изписват рецепти по електронен път, е почти 5 000.
Сериозен интерес се наблюдава и към модула на НЗИС "е-преглед“, който дава възможност на общопрактикуващи лекари и специалисти в извънболничната медицинска помощ да вписват електронни прегледи и да издават амбулаторни листи в електронен формат. Само за месец системата отчита близо 20 000 регистрирани електронни прегледи.